Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Energie se dají používat i rozumně a úsporně

Energie se dají používat i rozumně a úsporně

Fotografie: solární panely

V současné době jsou energie opravdu vysoce cennou komoditou, což se samozřejmě negativním způsobem projevuje na účtech každého z nás. Tuto problematiku je však reálné řešit i na úrovni jednotlivců.

Každý totiž může přispět vhodným chováním ke snížení spotřeby, což automaticky vede k nemalým úsporám.

Solární panely jsou cestou správným směrem

Kdo chce šetřit na energiích, měl by je ideálně vyrábět. Tato možnost byla relativně donedávna pro domácnosti zcela nepředstavitelná, nicméně v současné době se toho alespoň částečně docílit dá, a sice domácí solární elektrárnou.

Ta se může používat nejen k ohřevu vody, ale i přímo k vytváření elektřiny. Nejde sice o nic vyloženě levného, avšak existují státní dotační programy, díky nimž je snadné ekonomickou náročnost takovéhoto projektu radikálně snížit.

Budiž světlo aneb svítit se dá úsporně

Úspory energií je reálné dosáhnout mnoha způsoby, třeba i používáním vhodných světelných zdrojů. Ty mohou mít kupříkladu podobu LED žárovek. Nejedná se o žádnou novinku, ale mnoho lidí je stále odmítá používat pro jejich domnělou cenovou náročnost.

Některé verze jsou možné docela drahé, avšak standardní LED žárovky se už dávno dají pořídit za nižší desítky korun. Vybavit tudíž celou domácnost úspornými světly nemusí stát více než pár set korun, které se navíc do několika málo měsíců vrátí.

Vypínání elektrospotřebičů

Největšími žrouty dnešních dní, alespoň tedy v domácnostech, jsou bezpochyby elektrospotřebiče typu mikrovlnná trouba nebo televize. I zde je možné trochu ušetřit, třeba jejich důsledným vypínáním. Některé přístroje totiž odebírají elektřinu, i když zrovna nepracují. Proto je vhodné je vypojit ze zásuvky.

Možné inspirace

Možností úspor je ještě celá řada. Kdo hledá nějakou relevantní inspiraci, měl by se alespoň trochu zajímat o soutěž E.ON Energy. Jejím cílem je hledat projekty, které mají za úkol najít způsob, jak co nejefektivněji zacházet s energiemi. Jejich udržitelnost je pro budoucnost lidstva zásadní.