Jak na pronájem bytu v Brně? Co vám toto úžasné město může nabídnout a na co si musíte dát pozor při podpisu smlouvy?

Jak na pronájem bytu v Brně, je-li poptávka tak vysoká jako v současnosti? Jaké jsou vůbec možnosti jihomoravské metropole a co je důležité neopomenout ve chvíli, kdy vhodný byt najdete a chystáte se uzavřít smlouvu? Především na tyto otázky se dnes pokusíme nalézt stručné a srozumitelné odpovědi.

Jak na pronájem bytu za současné nepříznivé situace?

Po pravdě řečeno, tady je každá rada drahá. Ekonomická prosperita posledních několika let v kombinaci s nedostatečnou výstavbou a také s atraktivitou Brna postupně dostala mnoho zájemců o pronájem do nezáviděníhodné pozice. Volných bytů je málo, lidí toužících po životě v tomto městě víc a víc a ceny tudíž nepřetržitě rostou a to již několikátý rok v řadě.

Zájem studentů žene ceny vzhůru

Při hledání cenově přijatelného pronájmu pomůže alespoň to, když si člověk uvědomí, že ceny jsou ovlivněny konkrétní lokalitou, v níž se byt nalézá. V této souvislosti je právě v Brně vhodnější nevyhledávat místa v centru a také blízko vysokých škol (Královo Pole, Brno-střed či Bohunice), jelikož ta bývají velmi oblíbená mezi studenty. Ti zde mají totiž na trh s bydlením výrazný vliv, jelikož jich ve městě působí desítky tisíc. Ceny jsou pak v těchto čtvrtích pochopitelně o něco vyšší.

Pokles prodejních cen o 2 %

Výše nájemného je obvykle úzce provázána s prodejní cenou každé nemovitosti. To je obecně známá skutečnost. V této souvislosti stojí za zmínku fakt, že v letošním druhém čtvrtletí v Brně klesly průměrné ceny nových bytů a to vůbec poprvé od roku 2016. Konkrétně se snížily cca o 1500 korun za m2 a to na 71 500 Kč. Vliv na tento mírný pokles mělo především započetí prodeje větších projektů. Nabízí se tedy otázka, zda toto mírné zlevnění může mít vůbec nějaký vliv i na výši nájemného. Odpověď zní bohužel jednoznačně: NIKOLIV!

Nájemné se nyní snižovat nebude

Pravděpodobnost toho, že se v nejbližších měsících dočkáme zlevnění, se podle většiny odborníků rovná takřka nule. Očekávána je stagnace, případně i slabý růst. Obzvláště ve velkých městech typu Prahy a Brna bude situace obdobná jako doposud a řada lidí tak může mít s hledáním vhodného bydlení nemalé problémy. Důvodem je vysoký převis poptávky nad nabídkou. Například u dispozic 2+kk nebo 3+kk je nyní nájemné v Brně v porovnání s rokem 2016 v průměru vyšší zhruba o 2000 Kč. O něco lépe na tom pak jsou obyvatelé dalších krajských měst, což ilustruje následující tabulka.

Růst nájemného ve vybraných krajských městech

(2010 – 2017)

Město Růst Cena za m2
PRAHA 51 % 343 Kč
BRNO 23 % 230 Kč
ZLÍN 34 % 192 Kč
OLOMOUC 24 % 189 Kč
PLZEŇ 24 % 177 Kč
Č. BUDĚJOVICE 21 % 166 Kč

Co si ohlídat před podpisem smlouvy

Ve chvíli, kdy se vám podaří nalézt takový pronájem, který už na první pohled vypadá vcelku slibně a zároveň je pro vás finančně dostupný, nezapomeňte ještě zkontrolovat několik důležitých věcí a teprve potom přistupte k samotnému podpisu smlouvy. Ve snaze o získání bytu tzv. „za každou cenu“ je totiž dnes vcelku snadné naletět nějakému podvodníkovi.

A) Bez kvalitní nájemní smlouvy ani ránu!

Dobře připravená smlouva je základem fungujícího vztahu mezi majitelem a nájemníkem. Musí tedy především obsahovat nacionále vaše i člověka, který vám byt poskytne. Dále přesné určení bytu, který je předmětem pronájmu, také částku, kterou budete pravidelně platit a rovněž přesné datum, od něhož smíte nemovitost užívat. Zpravidla se dnes neuzavírá na dobu neurčitou, takž v ní musí být uvedena také délka její platnosti. Nejčastěji se můžete setkat se smlouvou na jeden rok.

B) Před převzetím celý byt zkontrolujte!

Než smlouvu podepíšete, důkladně si prohlédněte celý byt. Smlouva musí rovněž obsahovat předávací protokol, v němž je uveden soupis vybavení a celkový stav bytu. Chybět by neměla ani sériová čísla a záznam o aktuálním stavu vodoměru, elektroměru a podobně.

C) Seznamte se i se společnými prostory domu!

Požádejte majitele (pokud tak neučiní automaticky), aby vám ukázal i společné prostory domu a obzvláště ty, které budete smět užívat (sklep, půda, zahrada). Možnost jejich využití by měla být rovněž obsažena ve smlouvě.

Brno se vám dostane pod kůži

Navzdory tomu, že situace na trhu s nájemním bydlením zde má k ideálnímu stavu daleko, určitě i vy dříve či později narazíte na rozumnou nabídku. Trocha snahy se v tomto případě vyplatí, protože život v Brně rozhodně stojí za to.

Tolik příležitostí ke kulturnímu i sportovnímu vyžití, k intenzivnímu společenskému i pracovnímu životu a takové množství obchodů a služeb jinde v regionu zkrátka nenajdete. Brno si vás velmi brzy podmaní a jakékoliv úvahy o stěhování jinam budete záhy považovat za zcela bezpředmětné. Nevěříte?

Facebookové komentáře

Přidat komentář