Domů » Pravidelná péče o okapy se vyplatí

Pravidelná péče o okapy se vyplatí

čištění okapů

Okapy patří k jedněm z nejdůležitějších vnějších částí domu. Na podzim, nebo ještě lépe před příchodem podzimu, se rozhodně vyplatí provést kontrolu jejich stavu. Rozbitý okap totiž dokáže domu pořádně zavařit a vám přidělat pěknou řádku starostí. Jaké jsou zásady péče o okapy a jakým problémům lze pravidelnou péčí o ně předejít?

Ochrana nejen pro vaši fasádu

Okapy bere většina z nás jako samozřejmost. Nad jejich funkcí se nijak nezamýšlíme a jejich důležitost si uvědomíme až ve chvíli řešení nějaké katastrofy nastalé z důvodu poškození okapu. Okap a celý okapový systém slouží k řízení a odvodu dešťové vody od fasády, základů domu a i jeho bezprostřední blízkosti. Pokud vše funguje tak, jak má, díky okapům nedochází k podmáčení základů, nadměrnému vlhnutí ani zašpinění fasády nebo narušení konstrukce stavby vodou. Péče o okapy má v podstatě jen dvě základní pravidla, která?

Odstranění nečistot je základ

Zejména v přechodových obdobích, jako je jaro a podzim, kdy přeháňky ani prudké a vytrvalé deště nejsou žádnou raritou je dobrý stav okapů skutečný základ. I pokud jsou okapy v dobrém stavu či zcela nové, je potřeba kontrolovat, zda se ve žlábku nehromadí spadané listí, větve, bahno nebo jiné nečistoty, které tam zavál vítr či spláchl déšť a které by mohly způsobit špatný odtok svedené vody nebo dokonce i celkové ucpání okapu.

Čištění okapů bez problémů zvládne každý, kdo se nebojí prací okolo domu, nechybí mu zručnost ani obratnost a nebojí se výšek. Pokud tyto charakteristiky úplně nesplňujete, případně má váš dům více pater či se stavba řadí mezi ty větší, vyplatí se na celou údržbu okapového systému objednat profesionální firmu. Ta má vše potřebné vybavení a také zkušený personál, který si s celou údržbou poradí mnohem rychleji a možná i důkladněji než vy, a mimojiné za cenu, která je víc než přijatelná.

Opravy provádějte okamžitě!

Pustili jste se do čištění sami? Určitě nezapomínejte rovnou pečlivě zkontrolovat i stav okapů. Objevili jste malé skulinky, díry, uvolnění spojů nebo se okap v jednom místě zcela utrhl a daná část chybí? Řešení situace neodkládejte a snažte se o co nejrychlejší opravu. Vyvarujete se tak závažnému poškození fasády i narušení konstrukce domu.

Nejste-li dostatečně velcí kutilové na to, abyste opravu provedli sami, firma zabývající se čištěním okapů mívá většinou v inventáři svých služeb také opravy okapových systémů, a to na stavbách všeho druhu – od rodinných a bytových domů až po průmyslové haly. Tak si nepřidělávejte zbytečné starosti a zkuste se v rámci letošních příprav na zimní sezónu, pro kterou jsou dokonale funkční a čisté okapy zcela zásadní, obrátit na profesionály.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *