Pověsti o kávě

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů napříč kontinenty. Mnoho lidí s ní začíná den, doplňují si pomocí ní energii nebo si ji vychutnávají po náročném dni. Jaká je však historie kávy? A jaké legendy ji provází?

Příznivců lahodné chuti kávy jsou po celém světě miliony. Každý den si dopřávají kávu ve vybraných kavárnách či v pohodlí domova díky kávovaru. Kam však sahají její kořeny? Kde je původ lahodné zrnkové kávy či skvěle vonící čerstvě pražené mleté kávy?

Pasáček koz

Asi nejznámější legendou o objevu kávy je ta o pastevci koz jménem Chaldi, který žil v Etiopii kolem roku 850 n.l. Každý den vyháněl stádo koz a povšimnul si zvláštího jevu. Pokaždé když je pásl, kozy byly veselé a plné energie. Brzy mu to nedalo a šel se sám podívat, co se za náladou jeho stáda skrývá. A tehdy objevil kávovník – neznámý keř, jehož plody kozy pravidelně spásaly. Chaldi je tedy sám ochutnal a na vlastní kůži pocítil povzbudivé účinky tohoto zvláštního keře.

Po nějaké době se s tímto objevem svěřil místnímu opatovi, který mu však příliš nevěřil. Pastevec tedy přinesl kávu do kláštera a představenému ji ukázal. Protože však syrové plody byly hořké a nedobré, zkusil je uvařit ve vodě. Tehdy se z kotle začala nést libá vůně a opat kávu ochutnal. Od té doby si ji mniši pravidelně dopřávali, aby zůstali během nočních bohoslužeb bdělí.

Lékař objevitel

Kdysi dávno byl arabský svět postižen morem a neexistovalo na něj příliš účinného léku. Tehdy v Arábii působil lékař a šejk Hadji Omar, který přijel uzdravit lidi napadené touto zhoubnou a smrtelnou chorobou. Nepohodl se však s králem a ten ho nechal vyhnat z města. Ve vyhnanství měl pak Omar zvláštní vidinu ptáka s nádherným a skvostným peřím. Udivený lékař se k němu rozběhl, avšak vidina zmizela a on sám stál u prapodivného keře s červenými bobulemi. Omar je utrhl a snažil se z nich udělat odvar. Brzy na to zjistil povzbuzující účinky a rozhodl se tento nápoj podávat nemocným. S pomocí kávy se podařilo většinu obyvatelstva vyléčit a král na základě toho Omara omilostnil. Dokonce mu nechal postavit chrám a prohlásit jej za svatého.