Přeskočit na obsah
Domů » SPORT » Posilte přátelství se svým psem – začněte společně běhat

Posilte přátelství se svým psem – začněte společně běhat

běh se psem

Slyšeli jste už o Canicrossu – běhání se psem? Při běhu si skvěle protáhnete tělo a sblížíte se se svým čtyřnohým parťákem. Do canicrossu lze zapojit každého psa včetně malých plemen. Můžete jej provozovat rekreačně i vrcholově. Jak začít a jaké vybavení potřebujete?

Pes běží vždy vpředu a tahá svého pána. Abyste tento nápor oba ustáli, musíte si správně rozložit svoji váhu. Ke canicrossu vám tudíž nestačí klasické vodítko, ale potřebujete speciální postroj.

Jakou výbavu pořídit pro psa?

● Speciální vodítko s amortizérem (neboli tlumičem tahu) – je pružné a tlumí nárazy, které vznikají při nečekaném zrychlení, zpomalení nebo zatáčení. Zaručí vám zkrátka plynulý pohyb.

● Sedák na běhání se psem – připevníte si jej k pánvi a připojíte k němu vodítko. Tah psa se rozprostře pod těžiště vašeho těla a vy se při běhu pohybujete správně.

● Běžecký postroj – netlačí psa na hrudi a umožňuje mu tahat vás hlavně rameny a kyčelními kostmi.

Než začnete s prvními tréninky s postrojem, zkuste nejdříve se psem běhat na volno. Pomalu jej učte, aby běžel před vámi, nezabíhal se a nenechal se rozptylovat ostatními psi. Až budete mít běhání v malíku, vyrazte na první trénink s postrojem.

Připravte se na první trénink – na co nezapomenout

  1. Ideálně dvě hodiny před tréninkem zavodněte psa.
  2. Potom ho vyvenčete, dokud neudělá obě potřeby.
  3. Oba se rozběhejte a protáhněte. Stačí se projít, přidat jeden, dva sprinty, otočky a podobné triky, aby se vám i pejskovi zahřály svaly.
  4. Svaly můžete psovi zahřát i manuálně. Udělejte z dlaně stříšku, rychlými, krátkými a krouživými pohyby masírujte svaly na zadních končetinách a prsní svaly. Pokud si nejste jisti jak na to, zeptejte se trenéra nebo fyzioterapeuta.
  5. Až budete připraveni, nasaďte psovi postroj – ideálně těsně před tahem. Měl by si s postrojem spojit = táhnu a trénuju. Bez postroje = mám pauzu.
  6. Zkuste běh v tahu. Pro začátek běžte pár desítek metrů, zastavte se a pak znovu. Celkově stačí na prvním tréninku uběhnout třeba jen kilometr.
  7. Stejně jako u všech aktivit platí – přestaňte v nejlepším, ať si pes do příště odnese to hezké.
  8. Pak sundejte postroj, psa vychoďte. Jen pozor, nedávejte ho ještě udýchaného do auta. Pes se ochlazuje zrychleným dýcháním, ztrácí při něm hodně vody a v autě by se tak mohl přehřát.

gsmagazin-cz-shopkilpi

Jak se obléknout na canicross?

Předpokládáme, že běháte se psem na nezpevněných cestách. Proto volte boty určené na trailový běh – mají členitou podrážku, díky které neuklouznete na nerovném povrchu, a tlumí nárazy. Oblečte se do pohodlného, prodyšného a pružného běžeckého oblečení, které dobře saje pot. Ideálně vybírejte kousky s reflexními prvky. Pokud běháte v chladnějším počasí, oblékejte se jako by bylo venku o 5 °C více. Brzy se zahřejete a v teplém oblečení vám bude horko. Zvolte prodyšnou běžeckou bundu, která zároveň neprofoukne. Nakonec si nasaďte sedák, ke kterému připnete vodítko s amortizérem a postrojem na psa. A hurá na to!