Pořiďte si dům z dražby bezpečně a za výhodnou cenu

Pokud sháníte nemovitost, existuje hned několik cest k jejímu získání. U realitní kanceláře musíte většinou počítat s navýšením ceny o realitní provizi. Makléř navíc není pod právním dohledem. Shánět něco na vlastní pěst je poměrně problematické a vyřizovat následně složitou administraci bez profesionálního dohledu zase nebezpečné. Pořídit si však můžete nemovitost i formou dražby, která je bezpečnější a levnější variantou.

Dražby jsou novou cestou ke splnění snu o vlastním bydlení

Dražba nemovitých objektů je rychlý proces alternativního prodeje. Může probíhat elektronicky přes internet, nebo fyzicky v dražební síni. Počáteční cena za realitní objekt se stanoví na dvě třetiny její skutečné hodnoty. Tato částka se během dražby může navýšit podle počtu a odhodlání zájemců. Dražby nemovitostí jsou v dnešní době už celkem běžným způsobem, jak získat nový dům, byt či rekreační objekt levněji a to všechno pod právním dohledem Ministerstva pro místní rozvoj.

Vydražit nemovitost není nic složitého

Před dražbou je nezbytné prohlédnout si nemovitost, o kterou máte zájem. Musíte si uvědomit, že za vydraženou cenu získáte objekt přesně v tom stavu, ve kterém se nachází při prohlídce. Ze zákona je povinností dražitele uspořádat alespoň dvě prohlídky nemovitosti v dražbě. Poté je stanoven termín dražebního prodeje a každý zájemce je povinen složit finanční jistinu, která slouží jako vstupenka na dražbu. V případě že neuspějete, bude vám celá částka navrácena. Pokud naopak bude vaše nabídka nejvyšší, dostanete „Usnesení o příklepu“ jako potvrzení. Po doplacení zbylé částky a zavkladování na katastru se stáváte novými majiteli.

Na co si dávat při dražbě pozor?

Žádný jiný způsob prodeje vám neposkytne tak podrobné informace a znalecké posudky. Nemusíte se starat o žádnou administrativu a při troše štěstí získáte bydlení za mnohem nižší cenu. Samozřejmě i dražby nemovitostí v exekuci s sebou přináší určitá rizika. Není to však důvod k obavám z dražby jako takové. Před dražbou se detailně seznamte se stavem nemovitosti, abyste svého výběru později nelitovali. Hodnotu nemovitého objektu nezdvihejte příhozy za každou cenu. Pokud se dražba dostala již přes částku, kterou jste ochotni zaplatit, můžete od ní odstoupit a zkusit štěstí při nějaké další.