Padlé akcie Volkswagenu budí rozruch

V návaznosti na události prudce klesly i akcie Volkswagenu. Akcie koncernu se propadly o téměř 20 procent. Vzhledem k celkové tržbě firmy to v praxi znamená, že akcionáři zatím přišli přibližně o 16 miliard eur. Podle německého deníku Die Welt se tržní hodnota Volkswagenu propadla na 60 miliard eur a po dlouhé době ztratila pozici nejhodnotnější německé automobilky. Před Volkswagenem se tak ocitla automobilka Daimler se 74 miliardami eur, BMW s hodnotou 54 miliard eur se ocitl těsně za Volkswagenem.

Případná pokuta, za kauzu s manipulativním softwarem, Volkswagen nijak neohrozí

Důvody jsou následující:

Maximální odhadovaná pokuta je 18 miliard USD. Samotný Volkswagen ji odhadl na 7,3 miliardy USD.

Volkswagen měl k 30.6.2015 na účtu v hotovosti 32,7 miliardy Eur

Účetní zisk Volkswagenu byl za loňský rok 11 miliard Eur.

Možnost, že zákazníci ztratí důvěru a přestanou kupovat auta od Volkswagenu je minimální. Konkurenční značky měly také své problémy, mnohdy i závažnější s tragickými důsledky, a jejich zákazníci jim důvěřují nadále.

Volkswagen je systémově důležitá firma.  Politici by krach automobilky nikdy nedovolili.

Volkswagen má dva typy akcií

Klasické a prioritní. Název prioritní v tomto případě zavádí, protože běžné prioritní akcie u jiných firem mají jiná práva než v případě Volkswagenu. Rozdíl spočívá v tom, že jejich prioritní akcie nemají hlasovací právo, ale zato mají právo na o 6 centů vyšší dividendu.  Klasické akcie se prodávají za vyšší cenu než prioritní. Pokud si tedy koupíte klasické kmenové akcie, nejenže budete dostávat nižší dividendu, ještě i více zaplatíte.

Aktuální cena (27.9.2015) klasické kmenové akcie (VOW): 115,55 Eur / akce

Aktuální cena (27.9.2015) prioritní akcie (VOW3): 107,3 ​​Eur / akce