Ostružiny aneb Rozšiřte si obzory i svůj jídelníček – budete zdravější i spokojenější

Toto malé chutné ovoce v sobě ukrývá více, než se na první pohled může zdát. Vždyť i samotné ostružinové listí využívaly naše prababičky při léčbě průjmu a zánětů všeho druhu!

Černý poklad

Ostružiny patří do bobulovin a právě u nich platí, že čím je ovoce tmavší, tím více má vitamínů a minerálů. Co tedy všechno obsahují?

Stejně jako většina ovoce jsou ostružiny tvořeny hlavně z vody. Obsahují velké množství vitamínu B, který je nezbytný pro správné fungování metabolismu. Součástí je i vitamín C, který zase podporuje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost těla. Dále obsahují železo, hořčík, vápník, karoten, draslík a kyselinu listovou.

Ostružiny jsou velkým bojovníkem proti rakovině, zpomalují totiž růst a množení rakovinotvorných buněk. Pomáhají odstranit i známky stárnutí, působí proti zácpám a průjmům a podporují prokrvení těla. Pokud trpíte problémy se žaludkem a trávením, dopřejte si ostružiny alespoň jednou týdně!

Smoothies

Ostružiny se skvěle hodí na dezerty či na samostatné pojídání, můžete je však přidat do smoothies a rázem máte rychlou a chutnou snídani.

Smoothie lesní směs

1 hrnek borůvek

1 hrnek malin

1 hrnek jahod

1 hrnek ostružin

½ hrnku vody

chia semínka

Detoxikační smoothie

1 hrnek ostružin

1 banán

1 hrst meduňky

1 kiwi

2 blumy

1 hrst chia semínek

Smoothie pro dobré trávení

2 hrnky nakrájeného červeného zelí

1 pomeranč

1 hrnek ostružin

2 banány

1 hrnek baby špenátu

Příprava smoothie

Smoothie je velmi nenáročné na přípravu, postačí mít kvalitní mixér, který si poradí s jakýmkoliv druhem ovoce či zeleniny. Jedním takovým je i mixér Orava RM-2000. Má výkonný 2000 W motor, díky kterým je schopný suroviny zpracovat tak, aby se v nich uchovalo maximum vitamínů a minerálů. Nerezový nůž se šesti čepelemi zvládne rozmixovat i led, ořechy či obiloviny. Nádoba je vyrobená z tvrdého a odolného materiálu a pojme až 2 litry.

Pokud vás mixér Orava RM-2000 zaujal, najdete jej na www.orava.info.