Optimální vlhkost vzduchu

Konkrétní vlastnosti vzduchu jsou velmi důležité. Voda a vzduch patří neodmyslitelně k sobě, vždyť vlhkost je jednou ze základních vlastností vzduchu. Musí však být optimální. Co to v praxi znamená?

Jak se poznají a stanoví parametry vzduchu?

Nejlépe a nejčastěji sledovanou je relativní vlhkost. Ta by se měla pohybovat okolo 55 % RH v bytových a kancelářských prostorech, okolo 60 % RH v koupelnách a prostorech s bazénem. Vlhkost se samozřejmě také odvíjí od teploty v místnosti a v případě bazénu i teploty vody. Co se stane, pokud vlhkost přesáhne spodní či vrchní hranici?

V případě nadměrné vlhkosti je ohrožena celá místnost. Příliš mnoho vody ve vzduchu je živnou půdou pro nejrůznější druhy bakterií a plísní. Plíseň poté napadá veškeré textilie, dřevěný nábytek i samotné stěny a může způsobit nemalé škody na majetku. Riziko hrozí i pro zdraví – dlouhodobé vdechování plísní může vést k rozvoji či zhoršení alergií, astmatu, kožních chorob či recidivujícím vážným onemocněním dýchacích cest. Naproti tomu suché prostředí (zvláště v topné sezóně) působí zcela opačně. V důsledku suchého vzduchu může vybavení místnosti popraskat (dřevo, papír, obrazy) a nebude se zde dařit květinám. Malá vlhkost působí i na zdraví lidí – může se projevit suchou praskající pokožkou, ztíženým dýcháním, pálením očí a sliznic apod.

Pokud chcete zjistit přesné parametry vzduchu, stačí použít vlhkoměr. Co v případě, že naměříte nevhodné hodnoty?

Jednoduché řešení

Jestliže hodnoty vlhkosti se pohybují pod spodní hranicí optimální vlhkosti, nejlepším řešením je kvalitní zvlhčovač vzduchu. Pomocí hygrostatu, který je u některých modelů integrovaný, si nastavíte vlastnosti vzduchu, které považujete za žádoucí. V opačném případě, tedy pokud vlhkost v místnosti je nad rámec optimální vlhkosti, upravit ji můžete pomocí odvlhčovače vzduchu. Do běžných obyvatelných prostor s pokojovou teplotou, jako je byt, dům, kanceláře, reprezentativní prostory, muzea, knihovny atd., postačí kondenzační odvlhčovač. Do prostorů s nižší teplotou se hodí adsorpční odvlhčovač.

Vlastnosti vzduchu máte ve svých rukou. Nastavte si je přesně, jak potřebujete.

Facebookové komentáře

Přidat komentář