Nevěra po narození společného potomka aneb Proč dítě není náplast na nefungující vztah?

Narození společného potomka je radostnou událostí pro oba rodiče. S touto radostí jde však ruku v ruce i velká zodpovědnost. První měsíce s novorozencem jsou velmi náročné. Rodiče čeká mnoho probdělých nocí, konstantní pláč dítěte a chod celé domácnosti se musí přizpůsobit potřebám miminka. Právě razantní změna společného života mnohdy stojí za tím, že novopečení tatínci utíkají od rodiny k jiným ženám.

Ustojí váš vztah dítě?

Odborníci se shodují, že příchod dítěte do rodiny je velkou zátěží a rodiče ho mohou ustát pouze v případě, kdy je jejich vztah silný a stabilní. Bohužel si mnoho lidí miminko pořizuje jako záplatu na vztah, který příliš nefunguje. Zvláště ženy se pak domnívají, že společným potomkem si k sobě svého partnera přiváží navždy. Opak však většinou bývá pravdou. Pokud cítíte, že ve vztahu nejste spokojení nebo máte problémy, které se musí vyřešit, příchod potomka tyto nešvary pouze prohloubí. Výsledkem pak může být, že partner začne svoje štěstí hledat jinde. Stát se to však může i ve šťastném svazku. Jak je to možné?

Dítě změní všechno

Miminko je zásah do každodenních činností a do řádu, na jaký jste byli doteď zvyklí. Největší část péče samozřejmě spadá na matku, protože malé dítě vyžaduje celodenní péči. V důsledku toho, se muž může cítit odstrčený a nepotřebný. Žena totiž soustřeďuje svou plnou pozornost na dítě a jeho potřeby. V důsledku nevyspání pak v domácnosti může vznikat napětí a stres, který často ústí v nekonečné hádky. Často také pokulhává nebo zcela zmizí intimní život partnerů, což je další věcí, kterou muži těžce nesou. A i když většina z nich má v počátcích pochopení, pokud se problémy táhnou dlouhodobě, uchylují se k nevěře – ať už k krátkodobému románku, paralelnímu vztahu nebo si svoji frustraci chodí ulevit do erotických masážních salonů, kde se při tantrické masáži nebo nuru masáži uvolní tak, jak to doma nelze. Táhlé problémy mohou časem vyústit i k odchodu od rodiny.

Plánujte

To, že se žena stane matkou, neznamená, že přestává být partnerkou. A i když starost o dítě zabere většinu vašeho času, musíte si vyhradit pozornost i pro svého muže. Pokud jste tedy příliš unavená, abyste se mohla večer protějšku věnovat, nebo si nezvládáte vyhradit na něj společný čas, musíte plánovat. Nebojte se požádat o pomoc. Existují babičky nebo chůvy, které vám mohou péči o novorozence výrazně usnadnit. Vám pak zbyde více času i energie na partnera. Nezanedbávejte také sex. V případě, že se intimní život dostal na bod mrazu, zkuste znovu rozdmýchat vášeň.