Domů » BYDLENÍ » Ne každý může mít vlastní bydlení

Ne každý může mít vlastní bydlení

pronájem bytu pardubice

Pokud vyloučíme vyloženě dobrodružné povahy, každý touží po nějakém tom bydlení. Přeci jen nocovat každý den pod mostem není zrovna z většiny hledisek ideální. Nicméně bydlení je v dnešní době drahé, dokonce hodně.

Tato pravda platí nejen pro samotné nemovitosti, ale rovněž i pro pronájmy. Z toho důvodu naprostá většina našinců vloží do bydlení valnou část své výplaty. V Evropě jsme v tomto ohledu na špičce.

Nikde v Evropě už není dráž

V devadesátých letech minulého století se sice byty rovněž prodávaly docela draze, ale když započítáme inflaci a tehdejší platy, s dnešními cenami se to nedá srovnávat. V současnosti jsou obytné nemovitosti daleko dražší než v minulosti. A žel v tomto případě nestačí jen vyčkávat na příhodnou situaci a v mezidobí si šetřit.

Ceny budou neustále stoupat. Chcete-li si pořídit vlastní bydlení ve formě domu či bytu, měli byste tak učinit co nejdříve. V opačném případě se mohou vaše sny o vlastní střeše nad hlavou rozplynout jako pára nad hrncem.

Dle všech relevantních odhadů bude totiž dráž, což samozřejmě nezní jako dobrá zpráva, jelikož již dnes máme vzhledem ke kupní síle a platům obyvatelstva nejdražší byty v celé Evropské unii. Příčin, proč je situace taková, jaká je, je více. Tou asi nejzásadnější je prostě nedostatek bytů a rodinných domků.

Tam, kde je obrovská poptávka, ale chybí odpovídající nabídka, se zcela logicky zdražuje. Kvůli špatně nastaveným zákonům a obrovské administrativní zátěži je stavba čehokoliv u nás velice složitá a tím i nákladná a zdlouhavá.

Většina lidí, zvláště pak mladých rodin, nemá šanci si ze svého platu našetřit na cokoliv svého. Jediným řešením je pro ně hypotéka, jejíž dosažení však už také může mnoha lidem dělat potíže. Pravidla se v některých ohledech změnila, ovšem nikoliv ve prospěch žadatele. Proto není ani divu, že stále více Čechů upouští od snu vlastnit domek či byt, ale raději se stěhuje do pronájmu.

Pronájem není žádné zlo

Když už máte tu možnost, pořiďte si vlastní bydlení. I když ho třeba nakonec nebudete moci splatit, není problém ho prodat a koupit si za získané peníze něco menšího, případně si finance nechat a jít bydlet do pronájmu.

I když tomu stále mnoho Čechů není ochotno uvěřit, nejde o žádné ultimátní zlo, ale o standardní bydlení, které je v ledasčem i lepší než vlastní nemovitost.

Je jasné, že dost záleží na tom, kde chcete bydlet. Pronájem bytu v Praze nebo pronájem v Brně vás vyjde na mnohem větší peníze než třeba pronájem bytu v Ostravě, nicméně v těchto lokalitách nabízejí zaměstnavatelé mnohem lepší platové podmínky, takže se to vlastně srovnává. Stejná pravda platí třeba i pro byty Pardubice. Pronájem má rozhodně celou řadu výhod, nikoliv pouze negativa.

Hlavně lidé mající pouze malé úspory nejsou schopni dostat hypotéku. Na nájemní bydlení ovšem mohou dosáhnout docela v klidu. Stačí jen složit kauci. Její výše je individuální.

Hodně lidí bere pronájem pozitivně i z důvodu absence takřka jakéhokoliv papírování. V podstatě stačí podepsat nájemní smlouvu a je hotovo. Navíc nájemce nemá zodpovědnost za jakékoliv závady, které přímo nezpůsobil, natož pak za jejich řešení. Jakmile se naskytne jakýkoliv technický problém, musí se o něj postarat pronajímatel.

V případě, že rádi hodně cestujete po dalekých krajinách, pravděpodobně by pro vás byla hypotéka pouze koulí u nohy. Takto můžete zaplatit několik nájmů dopředu a vyrazit třeba na dva měsíce do Japonska či kamkoliv budete chtít.

Toužíte-li však po jistotách, přeci jen by měl být pro vás pronájem pouze krátkou životní kapitolou. S vlastním obydlím budete mít kde bydlet kdykoliv a v podstatě za stejné peníze. Nájem se však může časem měnit a jen málokdy je to k lepšímu.

Výhody, které s koupí bytu získáte

Výhoda obytné nemovitosti může spočívat i v tom, že jde o docela dobrou investici. Vzhledem ke stále stoupajícím cenám existuje takřka stoprocentní jistota výdělku, často ne zrovna malého. Dost samozřejmě záleží na lokalitě. V místech, jež jsou brána jako atraktivní, je pochopitelně lepší koupit investiční byt než někde ve vyloučené lokalitě.

Samozřejmě je potřeba mít dostatečné množství financí, abyste mohli takový nákup realizovat. V tomto případě je nezbytné umět číst trh a vědět, kdy byt či domek prodat. Ceny totiž nebudou růst donekonečna. Když uděláte chybu, může se vám i tento druh investice nevyplatit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *