Jak napsat životopis, který v roce 2018 zaujme

Volných míst je sice v současné době dostatek, jenže o ty nejlepší pozice se stále uchází dost zájemců. Chcete-li mezi nimi zazářit, nezbývá než se zaměřit na dobré zpracování životopisu. Právě životopis je obvykle prvním kontaktem mezi firmou a potenciálním zaměstnavatelem, takže jestli se vám podaří zpracovat ho originálně, máte do začátku vyhráno.

Jestliže se budete hlásit do menší firmy, je možné, že si váš životopis prostudují podrobněji. Ve velkých korporacích, kde se o příjem nových zaměstnanců starají personalistky, však žádné podrobné zkoumání nečekejte. Personalista prý věnuje jednomu životopisu cca 20 vteřin. Takhle krátkou dobu máte na to, abyste zaujali.

Nejdříve řešte vzhled

Spousta lidí si jen najde životopis online, stáhne si šablonu a do ní doplní informace o sobě. Přesně tohle je ovšem cesta do pekel. Představte si, že personalistovi přijde deset nebo dvacet takových stejně vypadajících životopisů. Zřejmě vás pak nepřekvapí, když vybere dalšího uchazeče, který se něčím odlišil. Proto se snažte životopis vždy vytvořit sami, aby byl originální. Nemusíte to přehánět s barvami, pokud se nehlásíte na pozici designéra, klidně vsaďte na minimalismus a nevymýšlejte nic složitého. Jde především o to, abyste něco stvořili sami.

I obsah může zaujmout

Odlišit od ostatních se můžete i obsahem životopisu. Upozorněte na věci, které jsou netypické, přitom by se na dané pozici mohly hodit. Vypíchněte své studium v zahraničí, základy norštiny, účast na různých projektech apod. Také díky informacím si vás personalista zapamatuje.

Zkuste to naprosto netradičně

A pak je tu ještě možnost pojmout životopis úplně netradičně. Co byste řekli třeba CV nahranému ve formě videa? Nebo v podobě Instastories? Doplněnému o QR kód? Samozřejmě záleží, na jakou pozici a do které firmy se hlásíte. Ukázat znalost moderních technologií ovšem nikdy není na škodu.

Další skvělé tipy, jak napsat životopis, jenž bude moderní a zajímavý, najdete na blogu VímVíc.cz v článku Jak vylepšit životopis, aby zaujal v roce 2018. Držte se jich a lepší práci máte téměř jistou!