Najmout si na účetnictví externí firmu se vyplatí

I lidé, kteří se v účetnictví docela vyznají, časem zjistí, že je lepší tuto nepříjemnou činnost svěřit odborníkovi. Sami totiž těžko můžete stíhat věnovat se podnikání a ještě účetnictví. Je nemožné, abyste zvládali sledovat všechny novinky v daních, jestliže se této oblasti nevěnujete na plný úvazek.

Každý, kdo přijde na to, že vedení účetnictví ve firmě sám nezvládá, má dvě možnosti. Buď je možné zaměstnat účetní na plný úvazek, nebo navázat spolupráci s externí firmou, případně soukromou účetní. Čím dál více společností a podnikatelů volí druhou možnost.

V čem je lepší externí firma?

Nejdůležitější je finanční úspora – za vlastního zaměstnance je potřeba odvádět sociální a zdravotní pojištění, což u externí firmy odpadá. Navíc nebudete muset platit drahá školení, která jsou nezbytná, protože v oblasti daní se pořád něco mění. Další velkou výhodou je nahraditelnost. Když onemocní zaměstnanec, nebo odjede na dovolenou, máte prostě smůlu. V externí firmě je odborníků dost a toho, kdo se stará o vaši firmu, někdo zastoupí. Posledním opravdu významným plusem je pojištění. Zatímco sami se proti chybám v účetnictví pojistit nemůžete, pokud vám jej zařizuje jiná firma a je pojištěná, máte vyhráno.

Podle čeho ji vybírat?

Měla by se vám věnovat, kdykoliv potřebujete, a přistupovat k vám individuálně. Není totiž možné shrnout všechny zákazníky do jednoho pytle, takže už pokud vás chce účetní firma škatulkovat do nějaké cenové skupiny, měli byste se mít na pozoru. Ceny by měly být stanoveny s ohledem na konkrétní požadavky, ne podle nějaké tabulky.

Dále je určující rozsah služeb, které daná společnost nabízí. Zajímat by vás mělo nejen vedení účetnictví, ale i daňová evidence, zpracování daňového přiznání, sestavení uzávěrky, vyúčtování služebních cest, zastupování před FÚ a mnoho dalších kritérií. Všechny tyto služby nabízí svým zákazníkům Profitas.cz, přední poskytovatel účetních služeb a daňového poradenství v ČR. S těmito odborníky určitě neuděláte chybu.