Městem na kole – na co nezapomenout?

Kolo je oblíbeným dopravním prostředkem. Využít se dá nejen k rekreačním jízdám, ale vyrazit na něm můžete klidně i do práce. Ač se to nezdá, toto cestování je dvacetkrát bezpečnější než jiné způsoby dopravy a zároveň také dvakrát rychlejší než jízda autem. Nemusíte totiž stát v dlouhých zácpách, navíc ušetříte za benzín i za další náklady, které jsou s provozem vozidla spjaty, nemusíte trávit čas dlouhým hledáním volného parkovacího místa. A ještě uděláte něco pro čistší ovzduší a hlavně pro své zdraví – zvýší se vám kondice, zlepší nálada i vztahy s kolegy, budete kreativnější a plní nápadů.

Jízda městem však přináší i různé nástrahy. Jak se tedy na ni připravit, aby vás nic nepřekvapilo?

Dodržujte pravidla

Ze všeho nejdříve si nastudujte základní pravidla silničního provozu. Tím nemáme na mysli jen to, že byste měli znát dopravní značky, ale také byste měli vědět, kdo má kde přednost, jak daleko od kraje jezdit, jak objíždět překážky, chodce či auta, kde předjíždět či jak se řadit před křižovatkou. Chovejte se ohleduplně, nikoho neohrožujte ani neomezujte a předvídejte.

Nepodceňte správnou výbavu

Zapomenout nesmíte ani na správnou výbavu jízdního kola, která zvýší vaši bezpečnost i váš komfort a tím i potěšení z jízdy.

Určitě oceníte zvonek, obzvlášť když hodláte jezdit po rušných cyklostezkách. Samozřejmostí by měla být také světla, která jsou za snížené viditelnosti povinná. Nikdy nevíte, jak dlouho se ve městě zdržíte.

Jistě oceníte také blatníky, díky nimž vám budou louže i mokrá vozovka úplně jedno. Vyřešit budete také muset otázku, kde vozit vaše věci. Ideální je nosič, na který připevníte náklad, praktický je rovněž přední košík. Pokud toho příliš nepotřebujete, postačí vám i cyklistický batoh.

Myslete na bezpečnost i pohodlí

Zvolit je třeba také vhodné oblečení. Po městě nemusíte jezdit jen v upnutém cyklistickém dresu. Klidně si můžete vyrazit třeba v kalhotách volnějšího střihu, jednoduchém tričku a mikině. Ať jedete kamkoli, i kdyby to bylo jen pro rohlíky do sousední ulice, nikdy nezapomeňte nasadit cyklistickou helmu. Přestože zákon nařizuje povinnost jejího nošení jen do osmnácti let, život vám zachrání i po dosažení plnoletosti.