Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Máte alergii na roztoče? Poradíme, jak se jich zbavit

Máte alergii na roztoče? Poradíme, jak se jich zbavit

Roztoče v domácnosti sice nevidíme, dokáží nás však potrápit. Skrývají se v našich matracích, lůžkovinách, v kobercích a čalouněném nábytku a jejich výměšky mohou alergikům a způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Jak se tedy roztočů zbavit, trpíte-li vy nebo jiný člen vaší domácnosti alergií na roztoče?

Jak se projevuje alergie na roztoče?

  • rýma – vodnatá sekrece a pocit ucpaného nosu, časté kýchání • ekzém – zarudlá a svědivá ložiska na pokožce
  • zánět spojivek – slzení, svědění nebo pálení očí • astma – dušnost, dráždivý kašel, hvízdavé dýchání

Obecná doporučení a opatření

Ložní prádlo perte ideálně každý týden, teplota vody musí mít alespoň 60 °C. Koberce raději odstraňte, tvrdé podlahy se snadněji udržují bez roztočů. Pokud to není možné, odstraňte alespoň koberce a čalouněný nábytek z ložnice, drží se v nich prach a roztoči Udržujte vlhkost v bytě mezi 30-50 %, pravidelně větrejte domácnost K úklidu používejte kvalitní vysavač s nejvyšší třídou filtrace, který zachytí i ty nejjemnější alergeny. Matrace a čalouněný nábytek je vhodné dezinfikovat speciálním antibakteriálním vysavačem.

Použití UVC antibakteriálního vysavače Raycop

Vysavače Raycop jsou navrženy lékařem pro odstranění nebezpečných alergenů z domácnosti. Svým tvarem a sacím výkonem jsou ideální pro vysávání matrací a lůžkovin, použít je můžete i na čalouněný nábytek. UVC lampa ve vysavači ničí roztoče v matracích, alergeny jsou zároveň vyklepávány vibračním klepačem a rotační kartáč vyčesává nečistoty z povrchu.

HEPA filtr je samozřejmost

Samozřejmostí je také kvalitní HEPA filtr, který zabraňuje nasátým nečistotám v návratu do vzduchu. Pokud začínáte používat vysavač Raycop, matrace a lůžkoviny vysávejte každý den alespoň dva týdny, následně můžete frekvenci snižovat. Matraci vysávejte hned ráno po probuzení, tehdy se roztoči drží nejblíže povrchu matrace. Začněte důkladným vysátím polštáře a následně přikrývky.

Vysavačem Raycop pohybujte dopředu i dozadu plynulým pohybem, každý tah by měl trvat 10 sekund. Stejným stylem následně vysajte i matraci a prostěradlo. První použití antibakteriálního vysavače bude sice pracnější, avšak pravidelné a poctivé vysávání matrací se vám vrátí v lepším zdravotním stavu.  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.