Je lepší rekonstruovat starý dům, nebo raději postavit nový?

Chcete zlepšit své bydlení a přemýšlíte, jestli se vám více vyplatí rekonstrukce, nebo je lepší pustit se do nové stavby takzvaně na zelené louce? V každém případě je potřeba zvážit řadu negativ, ale i pozitiv, která vyplývají z obou variant. V článku najdete přehled hlavních výhod i nevýhod každého z řešení. Na vás už bude, jak načrtnuté body přetvoříte pro svůj konkrétní případ.

Rekonstrukce domu

V nabídkách nemovitostí na prodej si vyhlédnete postarší nemovitost, kterou si chcete rekonstruovat podle vlastních představ. Teď zbývá zapřemýšlet nad tím, kolik to celé může stát. Odpověď na tuto palčivou otázku je v každém případě rozdílná a hodně závisí na výchozím stavu a vašich představách. Rekonstrukce domu má mnoho podob. Můžete postupovat pozvolna a po jednotlivých místnostech. Nebo to vezmete opravdu od podlahy a změníte úplně všechno a najednou. Výhodou může být nižší cena v porovnání s úplně novou stavbou o stejné velikosti. Na druhou stranu však musíte počítat s možnými komplikacemi, které se mohou prodražit a trvat déle. Jedním z negativ může být i fakt, že ze starého domu jen velmi obtížně uděláte nemovitost s nízkými energetickými ztrátami. Na co všechno byste se měli připravit, když budete rekonstruovat dům? Přečtěte si tento článek.

Vlastní výstavba

Samostatnou kategorií vlastní výstavby jsou dnes stále více oblíbené pasivní domy. Jejich předností jsou úspory za energie nutné k vytápění. Vlastní stavba domu se může pohybovat v rozumných finančních částkách, ale opět záleží na volbě projektu, ceně pozemku a materiálů. Na druhou stranu máte kontrolu a přehled o tom, z čeho je dům postaven, jaké jsou voleny technologie a podobně. Po nastěhování bydlíte v novém a nějaký čas se nemusíte trápit s nezbytnými úpravami a dalšími rekonstrukcemi, jak tomu bývá u starších domů. Můžete si také vymyslet promyšlený návrh od podlahy až po střechu a nejste limitováni stávajícím řešením. Co byste měli vědět o stavbě domu si můžete přečíst zde.