Domů » BYDLENÍ » ZAHRADA » Kvalita plachty pro váš zahradní altán

Kvalita plachty pro váš zahradní altán

Bílé průsvitné střešní plachty a opláštění zachytí pouze ostré sluneční paprsky, pustí vám do stanu světlo a zajistí vám docela příjemný stín. Průhledné plachty vám ale stín nezajistí, a proto se jejich použití doporučuje pouze mimo letní měsíce, kdy je sluneční svit méně intenzivní. Dvojité neprůhledné plachty, které jsou například zvenku bílé a zevnitř černé, se používají asi nejčastěji. V případě typů střešních plachet, je třeba brát také v úvahu volbu bočního a střešního. Při volbě typu bočního opláštění je pak třeba vzít v potaz, k jakému účelu a také v jakém prostředí bude párty stan nebo altán použit.

Na co si dát pozor

Stan, který je ukotvený pouze z plachty, je velký problém (takto se to dělá u těch supernejlevnějších řešení – zafouká vítr a stan mizí..). Možnost ukotvení krycího materiálu je velmi důležitá. Pouze malá očka všitá do rohů plachty bez možnosti ukotvení konstrukce je velká chyba. První poryv větru utrhne poutka a stan vám uletí i s kovovou konstrukcí, což je opravdu velmi nebezpečné. Pozornost je třeba také věnovat i kotvení stanu a v případě potřeby si pořídit vhodné závaží. Malá gramáž plachty, znamená nízkou tloušťku plachty. Jde o množství naneseného materiálu na m2. Čím je větší gramáž, tím je kvalitnější plachta. Nejlevnější párty stany jsou vybaveny gramáží plachty okolo 110 g/m2. Poslouží vám proti slunci, při prvním dešti ale budete zklamaní. Materiál KORTEXIN představuje 100% polyester a vodo-odpudivé PVC. Je to polyesterová tkanina (PES), která je z rubové strany nanesená PVC s vodoodpudivou úpravou. Plachta o gramáži 500 g/m2 je pak úplně jiná káva. A když už jsme u kávy, tu si pod ní vychutnáte i v dešti.

Boční opláštění

Ne každý zahradní altán se prodává také společně s bočními stěnami. U kvalitních altánů se ale pro ně můžete rozhodnout i dodatečně a pak si je dokoupit. Boční stěny jsou ideální ochranou proti větru ale i dešti. Pokud se obáváte, že se vám stíží výhled do zahrady, existují také varianty s transparentními okny. Myslete i na umístění. Ze všeho nejdříve si rozmyslete, kam altán postavíte, a že máte pro svůj altán na zahradě vhodné místo. To by mělo mít zcela rovný povrch a stát také na závětrném místě, abyste dostatečně zamezili následkům silných poryvů větru. Pokud nechcete přenášet všechny věci ke grilování na druhý konec zahrady, raději si postavte altán poblíž domu. Správně zvolený typ oken umístěných v bočních plachtách vám pomůže dokreslit celkovou atmosféru vašeho stanu a zahrady. Vhodná a často využívaná je pak zejména kombinace bočních plachet bez oken, bočnic s okny a průhledných bočnic. Vždy přihlédněte k větrnosti lokality, kde má váš altán stát. Prostor pro zázemí a zamezený zvědavých pohledů pak může být neprůhledný a bez oken, jiná část stanu může být průhledná kvůli hezkému výhled.

Více v článku jak vybrat zahradní altán

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *