Když je čas pořídit jídelní stůl a židle

Připadává vám to jako včera, kdy jste se s vaší drahou polovičkou zdržovali doma jen málo a jedli jste zásadně v obýváku u televize, případně v posteli. S příchodem dětí, a tím pádem i s početnějšími návštěvami příbuzných zjišťujete, že se neobejdete bez velkého jídelního stolu a dostatečného počtu židlí. Podívejme se na to, jaké máte možnosti.

Jídelní sety klasické a rohové

Záleží čistě na vás a vašich prostorových možnostech, zda upřednostníte klasické jídelní sety skládající se ze stolu a židlí, nebo budete chtít rohovou lavici, stůl a třeba jen dvě židle. Výhodou rohové varianty či spíše lavic je, že některé disponují úložnými prostory. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou – zaplníte nevyužitý roh místnosti, zároveň můžete šikovně uskladnit věci do útrob lavice. Židle jsou jasné. Víc než cokoliv jiného je třeba brát v potaz pohodlí při sezení. Dostatečně velká sedací část, optimálně vysoká a tvarovaná opěrka zad a konečně i nosnost.

Dostatečně velký stůl je základ

Ať už zvolíte lavici nebo židle, bez stolu se neobejdete. A ideálně takového, který bude schopen splnit nejen základní funkci, nýbrž bude i stylově ladit s ostatním vybavením kuchyně či jídelního koutu. Při jeho výběru myslete především na to, kolik lidí k němu bude pravidelně usedat. Počítáte se čtyřmi místy? Pak si vystačíte se čtvercovým. Větší společnost uvítá jídelní stůl obdélníkový, případně kulatý nebo oválný. Jestli válčíte s místem, vězte, že některé na první pohled malé stoly lze v případě potřeby rozložit a podstatně tak zvětšit jeho plochu. Výborné třeba v době vánočních svátků a neustálých návštěv.

Kompromisy nejsou třeba

Materiály, z nichž jsou jídelní židle a stoly vyráběny, se už naštěstí neomezují pouze na dřevo, i když to patří ke stálicím. Zastánci minimalismu mohou preferovat sklo, kov, nebo ultramoderní plast. Ačkoliv se nezdá, je velmi odolný a takřka bezúdržbový. Čalouněné rohové lavice i židle vzbuzují pocit pohodlí už pouhým pohledem. Ty ostatní lze opatřit odnímatelnými měkkými sedacími polštáři, stůl doplnit stylovým prostíráním, a barevně tak sladit celý jídelní set s okolním prostředím.

Facebookové komentáře

Přidat komentář