Kolo je dnes poměrně široký pojem. Horské, trekové, silniční, gravel, BMX, kdo se v tom všem má vyznat? Člověku skoro přijde, že do každého terénu potřebuje kolo jiné. Co si tedy má vybrat někdo, kdo jezdí příležitostně, jak po silnici, tak v terénu?
Začněme s typy, jejichž účel použití je naprosto zřejmý, pak se podíváme na kola, jež jsou téměř zaměnitelná.
Speciální kola silniční a freestyle
Jestliže jezdíte po silnicích, určitě je více než vhodné pořídit si silniční kolo. Na asfaltovém povrchu naprosto dominují, jsou rychlá a díky úzkým kolům vám na nich jízda po silnici nebude připadat tak namáhavá. V terénu jsou však nepoužitelná.
Naprosto vyhraněná jsou i BMX kola. Ta se opravdu nedají použít na nic jiného než dělání triků ve skateparcích. Jsou podobná kolům horským, ale mají výrazně menší rám a vydrží skutečně tvrdé zacházení.
Nejpopulárnější horská kola
Bezpochyby nejčastější volbou je pro Čechy horské kolo. Jeho název je trochu zavádějící, protože se s ním ve skutečnosti dobře jezdí jak v terénu, tak na asfaltu. Jde o opravdu univerzální volbu, co sedne každému. Sáhnete-li po modelu s odpružením, i na lesních cestách s kořeny si pojezdíte komfortně. Na silnici se sice nepojede tak lehce jako s kolem silničním, avšak horský bicykl to zvládne.
Krosová, trekingová a cyklokrosová kola
Mezi těmito třemi lze rozdíly vidět jen s obtížemi. Krosové kolo je dobré na asfalt, polní a zpevněné lesní cesty. Hodí se do městského provozu a na cykloturistiku. Trekingové kolo je mu velmi podobné, avšak už v základu má plnou výbavu (blatníky, stojan, nosič, světla), vyrábí se i s odpruženými vidlicemi.
Cyklokrosové kolo je v této skupině tak trochu černou ovcí, protože se jedná o podkategorii silničních kol! Oproti silničnímu kolu mají širší plášť a větší vzorek, ale v terénu se hodí spíš na zpevněné cesty. Cyklokrosová kola jsou shrnována do jedné kategorie s gravel koly.
Takže jaké si vybrat? Záleží na vašich požadavcích a na tom, kde jezdíte. V každém případě by vám však neměla chybět helma na kolo!