Přeskočit na obsah
Domů » SPORT » Jak si vybrat vhodný rotoped?

Jak si vybrat vhodný rotoped?

Fotografie: StrongBike Air Bike

Cyklistika patří mezi nejoblíbenější sportovní aktivity u nás, nicméně člověk se jí může věnovat pouze když je venku alespoň jakž takž snesitelně.

Naštěstí existuje domácí alternativa v podobě rotopedu. Jedná se o velice užitečného pomocníka, jehož pravidelné užívání může mít víceméně stejné benefity jako kolo. Je ovšem nutné vybrat si vhodný model.

Fitness stroj do domácnosti

Kdysi byly rotopedy součástí pouze fitness zařízení. Jejich hmotnost totiž byla enormní. Dnes je na takových místech najdeme stále, ovšem v současnosti si můžeme koupit i vhodný kousek domů.

Výběr je skutečně docela bohatý, což je na jednu stranu dobře, na druhou už méně. Hlavně lidé, kteří do problematiky zase tolik nevidí, mohou mít s volbou správného stroje trochu potíže.

Důležité parametry

Rotopedů je skutečně ohromné množství druhů. Z toho důvodu je nejlepší si z kraje ujasnit, co přesně od tohoto domácího doplňku očekávat.

Cena

Cenou se v českých zemích řídíme často. Rotopedy tedy nejsou žádnou výjimkou. Kdo má hluboko do kapsy, nic speciálního si rozhodně nekoupí, avšak za cenu okolo pěti tisíc korun už je možné sehnat docela solidní kousek. Stroje stojící nad deset tisíc pak už obvykle nabízejí většinu funkcí, které amatérský sportovec potřebuje.

Typ

Rotopedy se obecně dělí do dvou kategorií – manuální a digitální. Manuální verze mají zpravidla minimum možností nastavení. V podstatě je možné navolit si jen některou z několika málo obtížností.

Digitální modely toho umí daleko více a nabízejí celou řadu přednastavených programů. Často se dají takové rotopedy spárovat i s mobilním zařízením typu telefon či tablet.

Ergonomie

Každý máme trochu jinou postavu, a proto jsou nejideálnější ty typy rotopedů, které mají co možná nejvíce ergonomických nastavení. U nejlepších modelů lze navolit nejen výška sedátka, ale také jeho vzdálenost od řídítek, případně dokonce i sklon a výška samotných řídítek.