Domů » ŽENY » Jak se naučit šít na šicím stroji?

Jak se naučit šít na šicím stroji?

jak se naučit šít na šicím stroji

Pokud to se šitím myslíte vážně a kromě polštářků nebo prostírání si chcete ušít oblečení pro sebe nebo pro děti, zkuste se už základy naučit správně, ať na nich můžete stavět. Naučte se používat šicí stroj a mějte vše pod kontrolu.

Budujte si pevné základy

Zkuste ze začátku šít jen s nenavlečenou jehlou a prošívejte bílý papír. Naučte se začít šít a včas zastavit. Dát patku do spodní polohy, rozjet se, zpomalit a pustit pedál. Musíte mít vycvičenou souhru mozku, očí, rukou a nohy na pedálu. Možná párkrát zastavíte pozdě nebo papír přetrhnete. Jakmile se přestanete bát rozjet a budete umět kdykoliv zastavit, vezměte si linkovaný papír stále bez nitě. Držte linii šití mezi linkami v řádku a pak na lince, dokud se nenaučíte šít rovně.

Po rovném šití zkuste oblouky a tvary

Pak si na papír namalujte obloučky a vlnovky, velké i malé, a zkoušejte je prošít. Nejdřív to zkuste mezi vlnovkami, později zase přesně po nich. Namalujte si nebo vytiskněte na papír libovolné tvary a zkuste je prošívat. Naučíte se šít a ovládat svůj šicí stroj, neprošijete si prsty a nezničíte spoustu metrů látky. Šití je dobré pořádně natrénovat. Postupné zdokonalování se vám bude při šití látek hodit.

Šití stavějte na zvládnutých základech

Na začátku při šití pracujte s nepružnými látkami. Nejlepší je bavlněné plátno, které neklouže a nevytahuje se. Projděte doma staré i malé oblečení, ať je nemusíte kupovat. Třeba flekatý ubrus, který je vám líto vyhodit. Šijte rovně i do oblouku, ušijte pytlíkprostírání a povlak na polštář. Věnujte se křivkám a oblinám a ušijte kulatý sedací polštář. Pak si ušijte jednoduché oblečení, třeba šortky bez kapes s tunýlkem v pase na gumu. Naučte se pracovat s velkými kusy látky a zkuste si ušít povlečení.

Trénujte a nezkracujte si cestu k šití

Úplety jsou v módě, ale pro začátek je nedoporučujeme. Šití úpletů a pružných materiálů vyžaduje znalost vlastností textilních materiálůcvikpraxi a souhru s šicím strojem, stejně jako zkušenosti s jeho nastavením a údržbou. Cvičení dělá mistra a tajemstvím úspěchu je vytrvalost. Pokud zvládnete základy, můžete se se střihy a návody na šití vrhnout na složitější projekty, oblečení pro sebe a pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *