Jak pečovat o citlivou pleť?

Můžete použít jakýkoli krém nebo tělové mléko a vaše pokožka s tím nemá problém? Pak patříte mezi ty šťastnější. Lidé s citlivou pokožkou si naopak musí pečlivě vybírat, co k péči o ni použijí.

Pleť jako v ohni

Nepříjemné podráždění, pocit napnutí a pálení, vysušenost a přecitlivělost patří mezi hlavní projevy citlivé pokožky. Jakmile dáte na pleť něco, co jí plně nevyhovuje, okamžitě to poznáte. Občas se s přecitlivělou pletí setkal každý z nás, ale dlouhodobě citlivá pleť vyžaduje jinou péči než pleť normální.

Péče o pleť je důležitá nejen pro vzhled, ale především podporuje regeneraci. A to nejen na obličeji, ale po celém těle. Pokožka má důležitou funkci, chrání naše tělo před venkovními vlivy, a také reguluje hladinu hydratace. To mají na starosti také lipidy, které zajišťují pružnost a pevnost pleti. Jsou mezi kožními buňkami a fungují jako pojivo. Aby vše fungovalo jak má, musí se zapojit i kožní enzymy, u citlivé pleti ale bývá jejich činnost nedostatečná. Tím je narušena ochranná funkce kůže, dochází ke ztrátě vody a naopak je umožněno dráždivým látkám pronikat dovnitř.

Ochrana i vzhled

Nečistoty v ovzduší, UV záření i různé chemikálie pak v pleti vyvolávají podráždění, které vnímáme jako velmi nepříjemné. Šetrná kosmetika pro citlivou pleť může pomoci odstraňovat pálení, svědění, podráždění, zarudnutí a další projevy. Svůj vliv na stav pleti má samozřejmě i počasí, mechanické podráždění, hormonální změny, stres, nedostatek spánku a také nevyhovující kosmetické přípravky. Není výjimkou, že některá ze složek dráždí naši pleť, i když jinak s citlivostí nemíváme problémy. Základem správné péče je tak výběr kvalitní a šetrné kosmetiky, která nám vyhovuje a pleť je zdravá a hebká na dotek.

Nedílnou součástí péče o pleť je také dostatečný pitný režim, protože o svou pokožku se musíme starat i zevnitř. Dostatek tekutin zajistí správnou míru hydratace, což opět poznáme na kvalitě a vzhledu pleti.