Hydraulický lis pro každou dílnu

V domácí dílně, autoservisech i průmyslových výrobnách bývá k určitým úkonům často nutné vyvinout doslova nadlidskou sílu, což vede k potřebě mechanického zařízení, které by toho bylo schopno. Většinou se jedná o nezbytnou změnu tvaru či formy pevného materiálu. Vyrovnávání, ohýbání či lisování se v závislosti na materiálu může stát velkou obtíží. Praktickým a velice efektivním řešením tohoto problému je hydraulický dílenský lis, který se v průmyslovém odvětví využívá již poměrně tradičně. Velký výběr různých modelů skýtá možnosti pro jakýkoli druh dílny. Zákazník si ovšem často neví rady, který lis je ke konkrétnímu účelu ten nejlepší. Jak tedy na to?

Základy fyziky a hydraulický lis

Hydraulický lis získává sílu pro tvorbu tlaku díky využití kapaliny, která má dvě užitečné vlastnosti umožňující, aby celý proces fungoval. Konkrétně se jedná o nestlačitelnost a o rovnoměrné rozložení působícího tlaku. Lis obsahuje dva písty s různě velkými plochami. Jedná se o poměrně jednoduchý proces. Menší píst působí tlak na kapalinu a ta díky své nestlačitelnosti přesune tlak na píst větší, který je schopen vyvinout mnohonásobně větší sílu. Pro potřeby hydraulického lisu se nejčastěji jako kapalina využívá hydraulický olej. Odpovídá totiž potřebným vlastnostem a navíc dokáže ochránit lis před korozí.

Lisovací síla

Hydraulický lis je pro určité účely volen především na základě lisovací síly. Běžně dostupné jsou lisy o síle 8t, 10t, 12t, 20t, 30t a 50t. Všechny opravářské a montážní práce bez problému zajistí ruční hydraulický lis, ve kterém vzniká tlak pomocí ruční pumpy. Sháníte-li hydraulický lis na ložiska, nebo pro běžné úkony v garáži či domácí dílně, hodí se nejlépe dílenské lisy o síle 8t, 10t, 12t a případně 20t. Lis s větší silou by byl pro tento účel nepraktický a pravděpodobně i zbytečný. V případě, že potřebujete lis do dílny či servisu na lisování ložisek, je pro vás ideální síla 20t. Potřebám autoservisů, průmyslových dílen i velkovýrob odpovídá lis o síle 50t.

Dílna nebo autoservis

Hydraulický lis 12t je jako dělaný do dílny servisu a podle potřeby i garáže. Váha pouhých 44 kg zaručuje snadnou instalaci i případnou manipulaci. Vzhledem k tomu, že je možné zařízení o lisovací síle 12 tun využívat jak pro domácí potřeby, tak pro profesionální dílny, jsou jedny z nejčastěji využívaných.

Hydraulický lis 20t je díky své pevné konstrukci vhodný i pro náročné úkony ve velkých provozech. Tento konstrukt o hmotnosti 75 kg nabízí lisovací sílu 20 tun, zdvih pístu 160 mm, kontrolní tlakoměr a variabilní pozici pracovní police. Díky jednoduchému a intuitivnímu ovládání nevyžaduje pro běžné využití speciální školení.

Hydraulický lis 30t nabízí díky své robustní a pevné konstrukci možnost využití v profesionálních dílnách. 180kilový stojanový lis poskytuje lisovací sílu 30t, zdvih pístu 150 mm, manuální ovládání hydraulické jednotky a kontrolní tlakoměr. Jeho výhodou je především spolehlivost a dlouhá životnost.

Hydraulický lis 50t se vyznačuje především svou robustní konstrukcí a díky lisovací síle je vhodný především do autodílen zabývajících se opravami větších vozidel. Lisovací síla 50 tun se odráží i na samotné váze lisu, která je 243 kg. Hydraulický píst je možné ovládat manuálně, případně pneumaticky multiplikátorem. Zabudovaný naviják umožňuje velice snadnou manipulaci s pracovním stolem. Dílenské lisy s touto silou jsou ideální pro stlačování a lisování pevných materiálů.

Díky své praktičnosti, jednoduché manipulaci a spolehlivosti si našel hydraulický lis uplatnění v mnoha profesionálních dílnách i autoservisech. Kvalitní konstrukce, odpovídající cena, přesnost a dlouhá životnost totiž zaručují spokojenost mnoho uživatelům.