HISTORIE EROTICKÝCH MASÁŽÍ A JEJICH PROMĚNLIVÉ PŘIJÍMÁNÍ SPOLEČNOSTÍ

Historie erotických masáží sahá až ke starověkým civilizacím a lze předpokládat, že vzhledem k lidské zvídavosti možná ještě dál, než jsou první písemné zmínky. Pojďme společně poodhalit kořeny a vývoj této vzrušující praktiky obohacující náš sexuální a milostný život. Jak se tato souhra jiskřivých doteků vyvíjela až do dnešní podoby?

PRVNÍ ZMÍNKY O EROTICKÝCH MASÁŽÍCH

I když již primitivní člověk věděl, že si masáží dokáže ulevit od bolestivého zranění, jasným důkazem o existenci masáži jako léčebné procedury byla až písemná zmínka na Ebersově papyru přibližně 5 000 let př. n. l.. Otevřené spojení s erotikou pak najdeme o něco později, asi ve 4. – 6. st. n. l.:

  • ve starověkém Řecku
  • ve starověkém Egyptě
  • v Indii – vznik Kámasútry, Učebnice lásky

ZE STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ DO CELÉHO SVĚTA

Ve starověkých civilizacích již byly tyto masáže běžnou součástí sexuálních praktik. Zdokonalovalo se jejich provedení a experimentovalo se s nejrůznějšími pomůckami. Smyslové vnímání zpestřovaly vonné oleje, svíčky a objevovala se nejrůznější afrodiziaka, která se stala součástí sexuálního prožitku dodnes – afrodiziakální ingredience je dobré mít stále na paměti! Nic nebránilo dalšímu šíření do světa.

STŘEDOVĚK A DOBA TEMNA

Slibné tendence však rázně přeťal středověk a všechny zmínky o erotických masážích utichly.

Lidské potěšení a sexualita = hřích

Rozšíření náboženských dogmat v evropském prostředí veškeré zájmy o sexualitu rázně potlačil a oblast sexu a tělesného potěšení byla tabu. Odvrácení od člověka k Bohu rozlilo asketismus do všech oblastí lidského potěšení.

NÁVRAT K ČLOVĚKU A DOBA RENESANCE

V Evropském prostoru znamenal změnu a uvolnění až příchod renesance v 16. století.

Lidské potěšení a sexualita = přirozená lidská stránka

Opětovný obrat k člověku dostal lidskou sexualitu zpátky do oblasti zájmu nejrůznějších lékařů a léčitelů. Erotická masáž byla dokonce oficiální léčebnou metodou pro ženskou hysterii. Navíc právě tyto zkušenosti daly vzniknout prvním vibrátorům a erotická masáž tak částečně získala fyzickou podobu.

20. STOLETÍ A NOVODOBÁ HISTORIE

Evropa začala nabízet otevřené prostředí, ve kterém se erotickým masážím dařilo rozvíjet do nejrůznějších podob. Česká republika byla brzděná komunistickým režimem a erotika nebo sexuální potřeba rozhodně nepatřila k oblastem, kterým by byla věnovaná pozornost.

Lidské potěšení a sexualita = upozaděná potřeba

Zlom nastal až s pádem režimu a 90. léta k nám pustila moderní zahraniční vítr v podobě erotických časopisů, pomůcek a další svobodné inspirace. A zájem začal prudce stoupat!

NOVÉ TISÍCILETÍ S NOVÝMI RYSY

V současné době máme nepřeberné množství zdrojů a kanálů, které nás erotickou masáží provedou do nejmenších detailů. Tato otevřená a pohodlná doba vystřídala období fascinace sexem z 90. let, kdy byl nedostatkovým zbožím. Nabízí se otázka, zda těchto možností využíváme víc a víc, nebo zda jsme se jich již stihli přejíst a náš zájem o sexuální radovánky naopak začíná upadat.

CO PŘINESE BUDOUCNOST?

Přístup k erotickým masážím se v průběhu tisíciletí a staletí poměrně zásadně měnil. Od přiznané součásti sexuálních praktik přes naprosto nepřípustnou lidskou zkušenost až po její začlenění do léčebných metod. Aktuální mísení staršího puritánského přístupu s dnešní otevřeností a dostupností pokládá otázku, jakou roli erotické masáže v budoucnu zaujmou. Co si myslíte vy? Budou pikantní součástí našich intimních životů, nebo nám příliš zevšední? Neváhejte nám váš názor sdělit v komentářích!