Emirates A380 podporuje boj proti ilegálnímu obchodu s volně žijícími zvířaty

DUBAJ, SAE, 9. listopadu 2015: K nebi se minulý týden vznesla dvě obrovská trysková letadla Emirates A380 se speciální livrejí na podporu United for Wildlife. United for Wildlife je globální organizace spojující úsilí předních světových charitativních organizací v boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími zvířaty.

Krásná livrej zobrazuje některé z volně žijících živočichů naší planety, jež jsou ohroženi pytláctvím a ilegálním obchodem. Cílem je zvýšit povědomí o nezákonném obchodu s divokými zvířaty a upozornit na potřebu naléhavých opatření.

The Rt Hon The Lord Hague of Richmond, předseda pracovní skupiny pro přepravu United for Wildlife, řekl: „Vítáme úsilí a odhodlání Emirates bojovat proti nezákonnému obchodu s volně žijícími zvířaty. Toto je více než jen problém životního prostředí. Ilegální obchod s divokými zvířaty je nyní považován za závažný a organizovaný nadnárodní zločin. Podporuje korupci, je spojen s praním špinavých peněz a může negativně ovlivnit hospodářský rozvoj mnoha nejchudších zemí a komunit světa. Bude třeba vyvinout mimořádné úsilí, v rámci něhož budou zaváděny účinné odstrašující nástroje proti pytláctví a pašeráctví a pečlivá policejní práce trestající tyto zločiny. Živočišné druhy musíme chránit také pomocí vzdělávání spotřebitelů, které povede ke snížení poptávky.“

Tim Clark, prezident Emirates Airline, řekl: „Mnoho zvířat, zejména afričtí sloni, nosorožci, tygři a luskouni, je pod extrémním tlakem kvůli nevídaně rychlému nárůstu ilegálního obchodu s divokými zvířaty. V důsledku tohoto vývoje se svět nachází v globální krizi a každý musí přispět svým dílem k tomu, aby bylo pytláctví zastaveno, než bude příliš pozdě. Emirates je přesvědčena, že globální dopravní průmysl, včetně leteckých společností, může hrát významnou roli v odstranění dodavatelského řetězce sloužícího nezákonnému obchodu s volně žijícími zvířaty. My v Emirates jsme se zavázali přispět ke zlepšení vzniklé situace svým dílem.“

Velkou měrou mohou přispět také spotřebitelé, pokud začnou bojkotovat produkty vyrobené z ohrožených zvířat a od této činnosti budou odrazovat také ostatní.

Na lety Emirates byly nasazeny dva speciální letouny A380. První z nich odletěl 2. listopadu do Londýna (LHR) a druhý dne 5. listopadu na Mauritius (MRU). Každé letadlo mělo na sobě jinou livrej s ohroženými volně žijícími druhy. Polep na prvním letadle znázorňoval šest ohrožených druhů, zatímco druhý  ukazuje nosorožce a slony. Oba polepy pokrývají největší dopravní letadlo na světě téměř od nosu až k ocasu. Celkem bylo potištěno přibližně 40 % plochy A380. Větší z těchto dvou vzorů pokrývá více než 42,5 metrů na délku a 6,2 metru na šířku a váží 70 kg. Polepy byly zcela navrženy, vyrobeny a aplikovány zaměstnanci Emirates a jsou největšími polepy, které kdy byly na letadlo k dnešnímu dni instalovány. Aplikace jednoho polepu A380 trvala 28 lidem dva a půl dne, což je přibližně 900 člověkohodin na letadlo.

Na časosběrné video z instalace nové livreje na letadlo se můžete podívat zde.

Kromě dvou speciálně potištěných letadel A380 podporujících danou věc bude Emirates ve svých palubních časopisech pravidelně zveřejňovat příběhy o ochraně přírody. Na svém oceňovaném palubním zábavním systému ice budou připraveny programy, podcasty a filmy zabývající se danou tematikou. Téma bylo také titulním příběhem v říjnovém čísle časopisu Emirates Open Skies, který si můžete přečíst zde.

Letecká společnost také spolupracuje s mezinárodními organizacemi, aby poskytla svým zaměstnancům pozemní a nákladní divize výcvik. Ten je naučí během přepravy lépe rozpoznat ilegální výrobky z divokých zvířat. Vzhledem k tomu, že požadované dokumenty pro pohyb některých výrobků z těchto živočichů jsou často padělané, rozhodla se Emirates také zakázat zásilky s trofejemi.

Dnata, jeden z největších světových poskytovatelů leteckých služeb a člen Emirates Group, rovněž zvyšuje povědomí o problému prostřednictvím své iniciativy dnata4good. dnata4good spolupracuje s místními charitativními organizacemi a autoritami na záchraně nosorožců v Jižní Africe. dnata4good financuje havarijní vozidlo, které v dané oblasti pečuje o ztracené nosorožce a hraje hlavní roli ve vzdělávání místních dětí ohledně nebezpečí pytláctví. Kromě toho také podporuje první nosorožčí sirotčinec a rehabilitační centrum, které je nyní v plném provozu v Hoedspruit.

Fakta o hrozbě pytláctví a ilegálním obchodu s volně žijícími zvířaty

  • Ve volné přírodě žije již pouze kolem 3 200 tygrů. Ilegální obchod s tygřími produkty a částmi tygrů je pro volně žijící tygry jednou z největších hrozeb. Mezi lety 2000 a 2014 byly v Asii zabaveny části nejméně 1 590 tygrů.
  • Pytláctví nosorožců v Jižní Africe vzrostlo z 13 nosorožců v roce 2007 na 1 215 nosorožců v roce 2014 (více než tři nosorožci denně). V roce 2014 bylo v rámci celé Afriky nahlášeno 1 293 nosorožců, kteří se stali obětmi pytláctví.
  • Každý rok pytláci zabijí kolem 30 000 slonů afrických. Nejhorší situace je ve střední Africe, míra pytláctví je zde dvakrát vyšší, než je průměr kontinentu. Pokud se problém nebude řešit, může pytláctví způsobit vyhynutí slonů ve střední Africe.
  • Světově nejvíce obchodovaným savcem je luskoun. Odhaduje se, že v posledních deseti letech bylo nezákonně chyceno více než milion luskounů.
  • Správci parku jsou často špatně vybaveni a nemají zkušenosti s tím, jak se zachovat k ozbrojeným a bezohledným pytlákům. Pytlácké syndikáty změnily způsob svého fungování a používají nyní sofistikované zbraně a vybavení ke zvýšení své činnosti a vyhnutí se odhalení (helikoptéry, veterinární léčiva, zařízení s nočním viděním). Odhaduje se, že za deset let bylo zabito 1 000 správců chránících divokou zvěř.

Facebookové komentáře

Přidat komentář