Domů » BYDLENÍ » Dřevěné pelety zahřejí a zbaví vás starostí

Dřevěné pelety zahřejí a zbaví vás starostí

Mít doma teplo je základem v zimním období pro komfortní bydlení. Ale jedním z globálních problémů je znečištěné ovzduší různými plyny a toxiny, které vznikají při uvolňování z fosilních paliv. Vhodnější je tak používat k topení paliva z obnovitelných zdrojů.

Dřevo hraje prim

V současné době probíhá masivní výměna kotlů na uhlí za šetrnější verze na jiné druhy paliva. Jedním u nich jsou i dřevní pelety. Dřevo je totiž lokální surovina a v naší společnosti má stále větší význam jako ekologický zdroj energie. Pelety se vyznačují pozoruhodnou konzistencí a účinností spalování. Tyto peletky jsou ve dřevozpracujících družstvech v podstatě vyráběny jako vedlejší produkt při procesu zpracování dřeva, kdy se na pile tvoří hlavní suroviny pro jejich výrobu – piliny a hobliny. Ty jsou poté na pásech dopraveny do přilehlé výrobny, kde jejich cesta skončí ve velkých lisech a kde jsou z nich pod velkým tlakem vylisovány peletky. Navíc, požadavky na jejich výrobu a konečný výrobek jsou velmi přísné a regulované normami, takže je zaručeno, že při celém procesu jsou použity pouze čisté materiály bez použití chemických pojiv.

Odklon od fosilních paliv je znatelný

Ve srovnání s fosilními palivy jsou pelety tuzemským zdrojem, který je zde vyráběn a spotřebováván, zatímco fosilní paliva jsou do Evropy dovážena až ze zámoří. Tyto faktory ovlivňují příznivě jejich ceny, které oproti fosilním palivům podléhají minimálním cenovým výkyvům. K těm dochází především v době topné sezony. A tak když ve velkých mrazech zjistíte, že máte prázdný sklep, bude nejspíše pro pelety cena vyšší než v letních měsících, kdy jsou pelety levné. Z ekologického hlediska jsou pelety velmi dobrou volbou, protože do ovzduší uvolňují menší množství emisí uhlíku než dřevo samotné. Jedná se o obnovitelný zdroj energie, a přestože nejsou vyráběny přímo ze stromů, vzniklý odpad, který se pro jejich výrobu používá, by jinak skončil jako hniloba na skládkách. A právě z tohoto důvodu byl nápad na vytvoření pelet naprosto dokonalým řešením, jak odpad efektivně zpracovat a využít.

Pro spalování pelet se používají speciální kotle na pelety ideálně s přidaným zásobníkem, který je do kotle samostatně dávkuje a vy už tak nemusíte běhat dvakrát denně do kotelny zatopit, abyste ve svém domě měli teplo. Stačí jednou za pár dní vynést popel a užívat si příjemně vytopeného domova.

Náš tip: Pokud sháníte možnosti, jak mít vyhřátou domácnost po celou noc bez starostí, skvělou a velice oblíbenou možností jsou také noční kůrové brikety, u kterých si můžete užívat doby hoření i 10 až 16 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *