Dražby nemovitostí jsou výbornou příležitostí ke koupi

Uvažujete nad pořízením domu nebo bytu? Pak byste si kromě běžných nabídek realitních kanceláří měli prohlédnout i dražby nemovitostí, díky nimž máte možnost pořídit vlastní bydlení za mimořádně výhodnou cenu.

Jak to funguje?

Dražby nemovitostí se netýkají pouze bytů a domů, nýbrž lze vydražit rovněž pozemky, komerční a rekreační objekty atd. Staly se nedílnou součástí realitního trhu. Dokonce se řadí k nejbezpečnějším způsobům, jak získat nemovitost. Celý proces je totiž velice transparentní, cena je stanovená objektivně, obdržíte znalecký posudek s objektivními informacemi o kupované nemovitosti. Dražba začíná na 2/3 ceny s tím, že pouze na vás záleží, kolik jste ochotni za nemovitost dát.

Průběh dražby

V prvé řadě je třeba si prohlédnout nemovitosti v dražbě, zda vás nějaká zaujme. Máte-li vybráno, můžete se pustit do samotné dražby, jejichž systém je velice jednoduchý. Exekuční dražby nemovitostí lze absolvovat přímo v dražební místnosti na patřičném Exekutorském úřadě, nebo lze dražit z pohodlí domova formou elektronických aukcí. O jaký typ dražby se bude jednat, rozhodne soudní exekutor. K dražbě je třeba být plnoletý a právně způsobilý. Pokud máte ověřenou plnou moc, můžete dražit i za někoho jiného.

Jednotlivé kroky

Pro dražby nemovitostí v exekuci je třeba složit dražební jistotu. Její částku, kterou se dozvíte v dražební vyhlášce, lze zaslat převodem nebo zaplatit v hotovosti. V případě nevydražení nemovitosti vám bude tato částka po skončení aukce neprodleně vrácena. Dražba probíhá po celou dobu, dokud jsou činěny nabídky s tím, že nemovitost získává nejvyšší nabídka. Jste-li v dražbě úspěšní, po jejím skončení obdržíte potvrzení od exekutora o vydražení, v němž bude uvedena lhůta pro splacení zbylé částky. Po jejím zaplacení se stáváte majitelem nemovitosti zapsaném na katastrálním úřadě.