Brikety – moderní a šetrný druh vytápění

Brikety se oproti jiným topným materiálům, stávají čím dál populárnějšími. A není divu. Nejenom, že neobsahují nebezpečné chemické přísady, ale také se vyrábějí z odlišných druhů biomasy. Díky tomu jsou cenově výhodně a zároveň velmi šetrné k životnímu prostředí. Na trhu lze najít mnoho druhů briket – jaký je mezi nimi rozdíl? A jak si vybrat ty správné?

Proč zrovna brikety?

Univerzální použití a velká výhřevnost – to jsou hlavní atributy, kvůli nimž jsou brikety tolik žádané. Díky absenci jakýchkoliv chemických látek nehrozí zanešení komína ani vdechování nebezpečných látek. Použít je můžete do krbu i do kamen. Co se týče samotné výroby, nejčastěji používané materiály jsou papír, dřevo, sláma nebo piliny. Jejich výhřevnost se liší od technologie výroby a suroviny, avšak obecně se pohybuje mezi 4 – 16 hodinami. S jakými druhy se tedy můžeme setkat? A jak se v nich vyznat?

Použité technologie

· RUF

Brikety se lisují pomocí pneumatického tlaku do kostek. Mají světlou barvu a nejsou slisované silně. Díky tomu rychle hoří a nejsou příliš odolné vůči vlhkosti. Nedoporučují se proto pro dlouhodobé skladování.

· Briklis

I tento typ se lisuje pomocí pneumatického tlaku, ale tentokrát do tvaru válce. Jsou světlé a slisování je o něco silnější než u techniky RUF. Nicméně výhřevnost je jen o něco málo vyšší než u předchozího typu.

· Osmihranné brikety

Lisují se na lisu se šroubovicí do tvaru osmihranných válců. Brikety jsou velmi tmavé a díky zpracování hoří velmi dlouho. Proces výroby je však velmi náročný, a tak nejsou příliš běžné.

· Válcové brikety

Poslední typ briket se lisuje pomocí mechanického tlaku a vysoké teploty. Mají největší hustotu ze všech dostupných briket. Jedná se většinou o dřevěné brikety a existují typy s dírou uprostřed nebo plné. Barva je tmavá a díky teplotě použité při zpracování je briketa odolná proti vzdušné vlhkosti. Doba hoření je velmi dlouhá. Stejnou technologií se většinou vyrábí i noční brikety, které hoří celou noc (až 16 hodin) a udrží vás tak v teple.