Přeskočit na obsah
Domů » ŽENY » ZDRAVÍ » Andrologie pomáhá při problémech s erekcí i předčasnou ejakulací

Andrologie pomáhá při problémech s erekcí i předčasnou ejakulací

andrologie

Trápí vás poruchy erekce, předčasná ejakulace či trpíte nedostatkem testosteronu? Vyhledejte ordinaci androloga, který vám nasadí účinnou léčbu.

Andrologie je mladým lékařským oborem, který se zabývá problémy mužských sexuálních funkcí, jako jsou erektilní dysfunkce, předčasná ejakulace, poruchy orgasmu a nedostatek testosteronu. Součástí oboru je také diagnostika a terapie poruch mužské plodnosti.

Kdy navštívit androloga?

Do ordinace androloga (nezaměňujte s urologem ani sexuologem) vás však může přivést celá řada dalších problémů, jako jsou zakřivený penis, zvětšená varlata, problémy s otěhotněním partnerky, bolesti na hrázi, třísel, sexuální únava i pokles sexuální výkonnosti. Tři nejčastější mužské sexuální potíže probereme podrobněji.

Erektilní dysfunkce

Pojmem erektilní dysfunkce rozumíme stavy, při nichž je zhoršena či přímo znemožněna erekce, tedy schopnost ztopoření pohlavního údu. Může jít o úplnou stejně jako částečnou neschopnost dosažení či udržení erekce (impotence), ale také o přetrvávání erekce bez jakékoli sexuální žádosti (priapismus).

Až polovina mužů nad 50 let trpí erektilní dysfunkcí

Poruchy erekce jsou k překvapení mnohých poměrně častou záležitostí. Týkají se až poloviny všech mužů starších padesáti let, nevyhýbají se však ani mužům mladšího věku. Z hlavních příčin jmenujme aterosklerózu, vysoký tlak a následky operací pánve. S erektilní dysfunkcí se však potýkají i kuřáci a diabetici.

Léčba erektilních dysfunkcí

Úspěšnost léčby erektilních dysfunkcí závisí na dobré diagnostice, tedy stanovení přesné příčiny onemocnění. Jedná se o většinou léčbu medikamentózní a injektivní. Pomáhají však i vakuové pumpy či implementace penilních protéz.

Předčasná ejakulace neboli předčasný výron semene

Dalším problémem, se kterým se potýká stále větší počet mužů, je předčasná ejakulace. Při této poruše, nazývané rovněž předčasný výron semene, dochází k vyvrcholení před nebo po proniknutí pyje do pochvy. Jedná se vůbec o nejčastější problém mužů, obzvláště adolescentů. Tato porucha se však občas objeví i u dospělých mužů, především v důsledku nadměrné stimulace, nebo obav ze sexuálního styku. Pokud však dochází k předčasné ejakulaci častěji, může mít příčina psychický charakter.

Léčba předčasné ejakulace

Úspěšnost léčby opět závisí na dobré diagnostice. Účinné látky se většinou aplikují přímo do močové trubice či topořivých těles. S úspěchy se však setkává i sexuální terapie, nacvičování technik oddalujících ejakulaci a rázová vlna. V některých případech se nabízí i chirurgické řešení v podobě trvalé implantace již zmíněných penilních protéz.

Nedostatek testosteronu

Za potížemi v sexuální oblasti však může stát i nedostatek testosteronu, jednoho z nejdůležitějších mužských androgenních hormonů (odtud název andrologie). Jedná se o steroidní hormon, který vzniká v mužských varlatech (v malém množství jej produkují i vaječníky). Testosteron stimuluje růst kostí, svalů a sexuální vývoj. Po dovršení čtvrté dekády života se hladina testosteronu u mužů začíná pomalu snižovat.

Zhoršení paměti, melancholie a deprese

Hlavními projevy nedostatečné hladiny testosteronu jsou pokles zájmu o sex (pokles libida), pokles hladiny sexuální vzrušivosti a v různé míře poruchy erekce. Častý je však i úbytek svalové hmoty, osteoporóza (řídnutí kostí) a centrální ukládání tuků („pivní břicho“). Stejně jako psychické potíže v podobě zhoršení paměti, návaly melancholie a deprese.

Léčba nedostatku testosteronu

Ani nedostatek testosteronu není neřešitelným problémem. Léčba se obecně dělí na kauzální a substituční. Zatímco kauzální spočívá v obnovení jeho přirozené produkce, v případě její neúspěšnosti je třeba přistoupit k substituční terapii.

Zdroj: https://www.uroklinikum.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *