Aku nářadí je praktickým vánočním dárkem pro každého kutila

Vybrat pro manžela vánoční dárek, který ho osloví, není nic snadného. Ale pokud máte doma kutila, zajásejte. Kvalitního nářadí nebude mít nikdy dost. Pokud nevíte, co přesně by chtěl, zvolte nějakého aku pomocníka a máte jistotu, že trefíte hřebíček na hlavičku. Ukážeme vám, na co se soustředit při výběru.

Co je to aku nářadí

Pokud je přístroj označený jako akumulátorový (aku) znamená to, že je poháněný dobíjecí baterií. Díky níž odpadá napájení přes kabel, který je často na obtíž. Při práci už nemusíte řešit, kde je zásuvka, kolik metrů prodlužovačky bude třeba…

Na co si dát pozor při výběru

  • Důležitým vodítkem při výběru je výkon a výdrž akumulátoru. Čím je jeho kapacita vyšší, tím se dá s nářadím déle a lépe pracovat.
  • Nabíječky jsou součástí balení, ale existují dva typy. Rychlé a pomalé. Ty pomalejší nabijí baterii za 3 až 5 hodin. Rychlonabíječky zvládnou plné nabití za 0,5 až 1 hodinu.
  • Přítomnost doběhové brzdy. Díky této vychytávce se dá přejít rovnou k vrtání/šroubování dalšího šroubu bez čekání, než se vrtačka zastaví. Brzdu mají většinou jen modely vyšší třídy.
  • Rychlostní stupně. Vrtačky s jedním rychlostním stupněm dosahují nižších otáček, takže se s nimi dá vrtat i šroubovat. Dva rychlostní stupně slouží k lepšímu rozlišení vrtání a šroubování.
  • Rychloupínací sklíčidlo dokáže o hodně zrychlit výměnu nástroje. Při výměně vrtáku stačí vrtačku přidržet rukou.
  • Příklep je u aku vrtaček velice užitečný při vrtání do zdiva. Funkce bohužel nepatří k základní výbavě, takže ji najdete jen u nadstandardních modelů.
  • Světlo, které míří přesně na místo vrtání, zpříjemní práci.

Aku vrtačka vs. aku šroubovák

Jednoznačně nejpoužívanější nářadí, je aku vrtačka a aku šroubovák. S touhle dvojkou rychle smontuje nábytek, opraví i vyrobí, co si zamane. U některých aku vrtaček můžete vyměnit hlavici a rázem se z ní stane šroubovák. Přemýšlíte, k čemu je pak dobrý aku šroubovák, když existuje aku vrtačka s výměnnou hlavicí? Aku šroubovák je levnější, lehčí a menší. Dostanete se s ním i do hůře dostupných míst a lépe se s ním manipuluje. Pokud už váš muž má  ve výbavě kvalitní vrtačku, pořiďte mu aku šroubovák, který ji skvěle doplní.

Jak značku aku nářadí vybrat

Aku nářadí je poháněné baterií, takže rozdíl mezi spolehlivým kouskem a laciným šmejdem je opravdu velký. Při výběru se zaměřte na ověřené značky, jako je třeba Black and Decker, Stanley či Bosch, které se pyšní kvalitními bateriemi a výrobky s nízkou mírou reklamací. Výhodou zavedené značky je také bohatá nabídka příslušenství a náhradních dílů, které můžete dokoupit.

 

Přijde vám aku nářadí jako skvělý vánoční dárek pro chlapa, ale bojíte se sama vybrat? Nevadí, ve specializovaných obchodech s ručním nářadím vám rádi poradí.. Stačí, když jim řeknete, jakou máte představu.