5 kroků, které vedou k vlastnímu bydlení

K vlastnímu bydlení vede v současné době jednodušší cesta, než jste si mysleli. Stačí se rozhodnout a udělat ty správné kroky, které vás dovedou až k výběru vlastního domu. Inspirujte se, s čím začít, jaké jsou možnosti financování a jaké výhody přináší stavba domu na klíč.

1) Pořízení pozemku

Prvním krokem pro splnění snu o vlastním bydlení je bezesporu pořízení stavebního pozemku. Ten by měl být v ideálním případě zasíťovaný, abyste nemuseli řešit vodu, elektřinu a plyn. Pozemek pro stavbu domu by měl být v rovině, pokud se nachází ve svažitém terénu, je nutné jej před výstavbou srovnat. Zároveň by na něm neměla být žádná zástavní břemena, dluhy a jiné problémy. Při koupi pozemku si vše můžete zkontrolovat v katastru nemovitostí.

2) Financování domu

Pokud chcete stavět a nemáte dostatečné úspory, tak se nabízí hned několik možností, jak stavbu domu financovat. Kombinovat můžete i několik možností najednou. Využít můžete úvěr ze stavebního spoření, půjčku pro mladé páry nebo hypotéku, kterou nabízí v současné době téměř každá banka. Půjčit peníze si můžete také od rodiny nebo příbuzných a při jejich splácení se vyhnete vysokému úroku bank a zbytečnému přeplacení. Nebojte se oslovit ani firmu, která nabízí výstavbu domů na klíč, i tato vám může nabídnout další možnosti financování, případně poradit, na koho a kam se obrátit.

3) Dům na klíč

Nejvyhledávanějším bydlením jsou v současné době nízkoenergetické domy na klíč. Vybrat si můžete dřevostavbu nebo zděný dům. Je na vás, pro kterou variantu se rozhodnete, protože každá má své klady a zápory. Dům na klíč můžete mít postavený již do několika málo měsíců a jeho velkou výhodou je kvalitní zpracování profesionály a ověřené služby, kdy ušetříte nejen svůj čas, ale také energii, kterou můžete věnovat rodině, práci či koníčkům.

4) Dispozice a rozvržení

Při plánování domu si rozvrhněte, kde přesně byste chtěli mít umístěny jaké místnosti a zároveň si naplánujte i velikost zahrady, případně garáže. Již na začátku stavby byste měli vědět, kde ji v budoucnu postavíte nebo jestli by garáž měla být součástí domu či nikoliv. Myslete také na to, jestli máte či plánujete děti a dům už od začátku přizpůsobte i jim.

5) Investice do budoucna

I když se vám bude zdát, že investice do dřevostavby na klíč je vysoká, myslete na to, že se vám tyto finance velmi brzo vrátí díky nízkoenergeitcké stavbě. Takový dům vám ušetří velkou část peněz, které byste vkládali do energií a služeb. Koupě a stavba nemovitosti je vždy skvělou investicí do budoucna, ať už pro vás, vaše děti nebo případný pronájem nebo prodej domu.