3 příznaky u koček, na které si dávejte pozor!

Každý majitel svoji kočku miluje a přeje si, aby byla co nejspokojenější. Je jasné, že kočka vám nemůže říct, zda ji něco trápí, avšak pokud zaznamenáte změnu v jejím chování, může vám to leccos napovědět.

1. Agresivita

Stažené uši a syčení nebo ohánění se drápky – pokud takto kočka reaguje na reálné hrozící nebezpečí, jedná se o přirozenou reakci. Jestliže však takto reaguje na vaši přítomnost, na snahu pohladit ji nebo přemístit jinam, je něco v nepořádku. Je mnoho příčin, proč vaše kočka může vykazovat agresivní chování – snaha ochránit teritorium před novým členem domácnosti, strach z některých věcí ve vašem domově (nejčastěji těch vydávající hlasitý zvuk), přesměrovaná agrese či agrese vyvolaná přílišným mazlením. Pokud jste však měli dosud zcela bezproblémovou kočku, je možné, že ji něco bolí a je v důsledku toho podrážděná. Kočku můžete dočasně zklidnit přírodními preparáty s obsahem feromonů či bylinkami pro kočky.

2. Špatná srst

Stav srsti je dobrým ukazatelem toho, jak na tom daná kočka zdravotně je. Srst by měla být hladká a lesklá. Jestliže jste u vaší kočky zpozorovali matnou srst, lupy, nadměrné škrabání či jakékoliv tečky v srsti, zdravotní stav není v pořádku. Černé tečky v kožichu jsou pravděpodobně blechy, bílé tečky mohou být vši, všenky či dravčík. Pokud jste však v srsti nic nenašli, kočka může mít nedostatek životně důležitých látek z nekvalitního krmiva. Zkuste proto vždy krmit ověřenými značkami, jako je Brit, Applaws či Taste of the Wild. Nevzhledná srst také může signalizovat závažnější choroby – jako je např. onemocnění ledvin.

3. Apatie a schovávání

Kočky jsou známé tím, že na sobě nedají nic znát a raději trpí samy v ústraní. Pokud tedy zpozorujete, že kočka se dlouhodobě vyhýbá členům vaší domácnosti a preferuje místo na skříni, za gaučem nebo v krabici, je to varovné znamení. Nemocná či smutná kočka více spí, často odpočívá a je jí jedno, že jste nakoupili hromady hraček pro kočky, které teď netknutě leží na svém místě. Nejlepším řešením je proto kočku vzít na veterinární kliniku. Za tímto chováním se totiž může skrývat nejrůznější řada onemocnění.