Zakázkový 3D tisk je technologií budoucnosti

Technologie nás nepřestávají fascinovat. Ještě před pár lety jsme si sotva mohli představit, že si vytiskneme maketu našeho domu, šperky či dokonce jídlo. A přece, 3D tisk představuje jednu z nejprogresivnějších technologií. Víte, jaké možnosti nabízí?

3D tisk od modelů po cukroví

Když se rodila technologie 3D tisku a začalo se mluvit o tom, že si můžete vytisknout například šperky na míru, mnozí si představovali, že ze skutečné tiskárny vyjede klenot. O takovou magii se nejedná. Alespoň zatím. Naskýtá se nám však unikátní možnost nechat si vymodelovat požadovaný produkt s přesností na setiny milimetru. Abychom to laicky přiblížili. Do počítače se zadá podoba požadovaného objektu. Může to být právě onen šperk, hračka, maketa domu. Systém dostane i údaje o rozměrech apod. Následně se onen plochý návrh přetaví do 3D dimenze. K počítači je připojen nástroj, připomíná cukrářské tvořítko na krém. Pracuje obdobně. Po zadání všech údajů začne stroj vytlačovat speciální materiál (nylon, kapolyester, polypropylen atd.), jenž se podle přesných parametrů vrství a vzniká tak požadovaný objekt. Může to být hračka, již zmíněný šperk, dekorace do bytu, dokonce i součást automobilu. Při 3D tisku se využívá bezpočet flexibilních materiálů různých vlastností. Může se jednat o polopružný termoplastický polyuretan, hojně využívaný ve zdravotnictví. Zpracovat lze i polykarbonát, jenž je ohnivzdorný. Pohybujeme se ve světě technologií, tak toto snadno pochopíme, ovšem tušili jste, že si můžeme vytisknout i cukroví?

Unikátní 3D tisk na zakázku

Možná to ani tak podivné není, zmínili jsme, že nástroj, s nímž se tvoří, připomíná tvořítko z cukrářství. Pokud zadáte do počítače požadované parametry na jisté pokrmy, můžete si „vytisknout“ i vlastní cukroví. Nevěříte? Molekulární kuchyně je mnohem složitější, a také funguje. Pojďme se ale zaměřit na klasické služby ve sféře tisku. Jedná se o produkty vytvořené na míru vašim požadavkům, 3D tisk na zakázku. Pokud se s tímto oborem seznamujete poprvé, oslovte profesionály. Jimi jsou Sharplayers, kteří disponují velkým počtem výchozích materiálů, mají zkušenosti a zakázku s vámi projdou od počátku do konce. Jedná se o partu mladých lidí, kteří se nebojí výzev a zhmotní prakticky každý váš sen, jenž je prozatím jen na papíře.

Jak dlouho trvá 3D tisk?

Opravdu profesionální firmy zvládnou požadovanou zakázku vyhotovit velmi rychle, samozřejmě se ale nejedná o pár vteřin, jako když vyjíždí papír z obyčejné tiskárny. Výroba potrvá déle. V závislosti na velikosti a náročnosti modelu to ale může být i do druhého dne. Stačí se podívat na internetové stránky firmy, jež se zabývá službami 3D tisku na zakázku. Můžete elektronicky poslat vámi vybraný model, jemuž byste chtěli dát 3D rozměry. Odborníci se na váš požadavek podívají a zhodnotí, zdali je realizovatelný. Pokud by se vyskytl problém a nešlo by jej vytisknout, firma sama udělá návrh podoby daného objektu, který by posléze vytisknout již šel. Následuje kalkulace ceny, dohodnete se na využití materiálu či zvolíte technologii 3D tisku.

Jaká je cena 3D tisku?

Je fascinující, jak dokážou technologie zhmotňovat naše sny. Navíc za velmi krátkou dobu. Leckdo by si mohl myslet, že tyto neskutečné vymoženosti budou stát hromadu peněz, ale nemusí tomu tak být. Jednoduché objekty se pohybují v řádech několika set korun. Cena 3D tisku rozhodně nepatří mezi horentní položky. Tyto služby si tak může zvolit běžný člověk i majitel velké firmy.

Kdo využije 3D tisk?

Technologie s neuvěřitelnou přesností se hodí zejména pro zhmotnění modelů budoucích velkých projektů. Může se jednat o rodinné domy i velké komerční objekty či celé komplexy. Tyto možnosti tak logicky hojně využijí architekti či stavební firmy, kteří si nechají vizualizovat jejich návrhy. Na nich sami hned poznají, jestli jejich vize budou tzv. fungovat, protože architekt navrhuje vizuální stránku, tu funkční dodělávají konstruktéři či stavaři. 3D modely celý proces hned usnadní. Samozřejmě koncept trojrozměrného modelu uvítají i klienti stavební firmy, kteří tak uvidí model svého budoucího domu v plné kráse.

O takových možnostech se nám dříve ani nesnilo. Ještě před pár lety jsme při realizacích staveb měli k dispozici pouze rozkresy na papírech a výsledek se od našich představ mohl někdy lišit. S 3D modelem si ale se stavaři jasně ujasníte, jak má dům vypadat. Rovněž se takto dají otestovat funkce nových produktů. S firmou specializující se na 3D tisk můžete společně rozvíjet vaši myšlenku, zkušení odborníci vám navíc pomohou. 3D tisk neslouží jen vizualizacím, můžete si odnést hotový výrobek, užitkový kousek. Lze si nechat udělat na míru hračky, šperky, některé značky dokonce mají svá portfolia postavená na artiklech, jež vznikly právě s využitím 3D technologií. Tuto metodiku využijí i společnosti, které požadují ne jeden, ale i několik set kusů. Sériová výroba se v technologii 3D tisku skvěle uplatní. Je to rychlé a navíc na míru přesné, jeden kousek bude stejný jako druhý, třetí i 300. artikl. 3D technologie představují nezměrné spektrum možností, navíc se stále vyvíjí. Dnes si můžeme nechat vymodelovat šperky z umělých vláken, jednou se budou možná využívat tavené drahé kovy a budou vznikat nádherné klenoty, jež ručně nikdy tak nezpracuje ani sebelepší zlatník. 3D tisk je technologie, která s přesností vytváří modely solitérní i v rozsáhlých sériích, to vše na setiny milimetru přesně.