Za jak dlouho lze zvládnout odhlučnění kufru?

Vibrující části auta, hluk od kol, vozovky i okolního prostředí… to vše snižuje akustický komfort, který ovlivňuje náš zážitek a potěšení z jízdy. Mnoho řidičů se proto rozhoduje pro úpravu svého vozu v podobě jeho odhlučnění. Správně odhlučněný interiér dokáže posunout požitek z jízdy na novou úroveň tím, že usnadňuje hands-free komunikaci i hovor mezi cestujícími, zlepšuje pozornost řidiče, kterého neruší přílišný hluk a výrazně zkvalitňuje poslech hudby z autorádia. Jednou z cest, kudy hluk do interiéru vozidla proniká, je i zavazadlový prostor. S čím můžete počítat, pokud se pro ni rozhodnete a jak dlouho bude asi trvat?

Co odhlučnění kufru obnáší?

Přes zavazadlový prostor proniká do vozidla hluk od kol, speciálně v případě, že auto jede po nezpevněné cestě nebo mokré vozovce. Problém je logicky palčivější u vozů typu kombi, u kterých je kufr s vnitřkem vozidla přímo propojený. I některé hatchbacky mají ale s nepříjemným hlukem problém. V takových případech proto musíme zavazadlový prostor od jeho zdroje pečlivě odizolovat. Proces probíhá tak, že na zavazadlový prostor a páté dveře aplikujeme vícevrstvý tlumící materiál. Při správném provedení tím dosáhneme odizolování interiéru a také redukce vibrací a rezonancí. Mimo jiné se tím výrazně zkvalitní i poslech audiosystému, neboť v zavazadlovém prostoru je často umístěn subwoofer.

Jak dlouho to trvá?

Čas, za který je možné vytlumení kufru uskutečnit závisí na typu vozidla a jen těžko o ní lze mluvit v obecnosti. Vnitřek vozidla je vždy jiný a pro každé auta tak potrvají přípravné a dokončovací práce stejně jako vlastní aplikace protihlukového a antivibračního materiálu jinak dlouho. Vždy je třeba odstrojit v zadní části vozu všechny plasty i čalounění a pečlivě vyčistit plochu, na kterou se bude materiál aplikovat. Roli hraje i celková plocha zavazadlového prostoru, neboť izolaci je nutno válečkovat a ujistit se, že je po celém povrchu nanesena správně a dostatečně pevně. U běžných vozů střední třídy jako jsou Toyota Corolla, Škoda Octavia, Seat Cupra nebo třeba VW Golf je realistickým odhadem práce trvající 4-5 hodin.

V některých případech je ale nutno počítat s dobou o něco delší, třeba i dvakrát delší. Jedná se především o vozy vyšších tříd, které využívají zavazadlový prostor pro umístění elektroniky a dodatečných modulů. Ty je třeba nejprve odmontovat a poté zase opětovně namontovat. Operaci je potřeba provádět velmi opatrně. Takováto dodatečná montáž se týká např. BMW f30 a pokud jste majitelem tohoto nebo podobného vozu a toužíte po jeho odhlučnění, neváhejte a zkonzultujte svůj konkrétní případ s profesionály, jistě vám dobu, kterou odhlučnění kufru zabere, rádi sdělí.