Jak na výkup auta za hotové – buďte obezřetní a nenechte se oklamat!

Přijde vám vhod, ale nevíte jak na výkup auta za hotové? Obáváte se, komu jej prodat a nenapálit se? Už vás nebaví současný vůz, chcete něco luxusnějšího nebo se vám zrovna jen hodí peníze? My vám pomůžeme. V článku se dozvíte vše potřebné, aby pro vás taková událost nebyla stresující a abyste se při volbě bazaru nenapálili!

Jak na výkup aneb kde a kdy vůz prodat?

Jakmile se odhodláte k tomuto kroku, měli byste být obezřetní a prověřit vše předem. Na internetu má v dnešní době každá společnost vlastní webovou stránku a téměř každý autobazar již vykupuje auta za hotovost ihned na ruku. Zkuste hledat v okolí bydliště, případně v přijatelné dojezdové vzdálenosti. Ptejte se známých. Vybírejte pouze osvědčený, u kterého v ideálním případě naleznete i nějaké relevantní recenze či osobní zkušenosti jiných. Někteří nabízí také službu, kdy za vámi dojedou kamkoli a vůz vykoupí na místě. To vás ale v jisté míře omezuje – nemůžete se při nízké nabídce rozhodnout, že nakonec půjdete raději ke konkurenci. Přeci jen za vámi již přijeli a očekávají výhodný obchod pro obě strany.

Jestli si chcete pořídit nový vůz nebo peníze využít na něco jiného, jednejte samozřejmě ihned. Ale pokud se nenacházíte v pozici, že peníze nutně potřebujete, může se vám vyplatit s prodejem chvíli počkat. Podívejte se, kdy je ta správná doba.

Vyzkoušejte více bazarů!

Na stránkách naleznete vesměs všechny informace, které jsou k výkupu potřeba. Bývá zde uvedeno, jaké dokumenty budete potřebovat, jak celý proces probíhá, a jakým způsobem byste je měli kontaktovat.

Někde můžete narazit i na webové formuláře. Ty se budou tázat na následující:

  • model
  • značka
  • rok výroby
  • ujeté kilometry
  • stav – havarované, poškozené, škrábance, apod.

Díky vyplnění vás bazar může ihned kontaktovat, bude-li mít zájem o váš vůz. Pro konkrétnější nabídku ale budete vyzváni k osobní návštěvě. Zeptejte se na odhad ceny přes telefon. Pokud se vám to nebude zdát nebo se jen chcete přesvědčit o správnosti, zkuste kontaktovat více bazarů. Někteří vám možná svůj odhad přes telefon neřeknou, ale většina by měla být ochotna. Takto získáte představu o tom, jaká je přibližná hodnota vašeho auta a zda jej někdo spíše cíleně nepodceňuje pro vlastní výhodnější nákup.

Servisní prohlídka vozu

Ta bývá nedílnou součástí prodejního procesu. Bazar vám obstará prohlídku a diagnostiku vozu, a vy nemusíte zařizovat nic. Vše důkladně zkontrolují, případně pojedou na testovací jízdu. Očekávejte doplňující otázky typu: kolikátý jste majitel a zda byl vůz havarován či upravován. To je zcela běžné.

Znáte-li kompletní historii svého vozu – tím lépe pro vás. Prodejci občas zkouší různé lsti, co se týče stavu automobilu. Někteří hledají i drobnosti, které by současnou hodnotu mohly ponížit. Můžete narazit také na to, že si například vymyslí přelakování určité části, apod. Nedejte se. V takovém případě můžete buď odporovat anebo raději rovnou odjet do jiného autobazaru. Tyto nečestné praktiky jsou hojně užívány, a proto buďte opatrní.

Kolik peněz můžete dostat?

Jste nerozhodní a myslíte si, že byste měli dostat vyplacenou vyšší částku? Opět navštivte více bazarů. Každý má totiž postupy při stanovení ceny odlišné a někteří na vás můžou zkoušet již zmíněné menší triky. Postačí i malá „vada na kráse“ a tím vám výslednou cenu opravdu sníží. Proto zjišťujte, ptejte se a projeďte se po více bazarech v okolí najednou. Navštivte konkurenční prodejce a nechte si stanovit více nabídek. Budete se divit, kolik odlišných jich obdržíte!

Smlouva a přepis vozidla

Po podpisu vám bude vyplacena finální částka v hotovosti a ihned na ruku. Nezapomeňte však, že musíte přepsat auto na nového majitele na příslušných úřadech. Většina společností zajišťuje toto odhlášení vozu, takže vám ušetří další starosti. Avšak nenechte nic náhodě. Ujistěte se, že autobazar svému příslibu dostál, abyste z toho vzniklé potíže neměli vy.

Nyní již víte, jaká rizika s sebou nese prodej vozidla a na co si dát pozor. Pohlídejte si servisní prohlídku, kterou by vás kupec neměl obelstít. A čím více bazarů objedete, tím více nabídek dostanete! Pak si můžete vybírat, která je pro vás ta nejlepší!

A co vy, máte nějakou špatnou zkušenost při výkupu za hotové? Prodali jste svůj vůz výhodně a byli jste spokojeni s jednáním nákupčích? Napište nám!