Jak vybrat ideální sušičku prádla?

Sušičky prádla jsou v dnešní době pro většinu domácností samozřejmostí. Proč tomu tak je? Důvod je prostý, pomohou vám ušetřit spoustu času, který byste museli věnovat věšení prádla na sušáky, pohodlí a také vlhkosti, kterou byste si jinak tahali domů. Avšak aby se vám koupě vyplatila, je potřeba si pečlivě prohlédnout všechny parametry sušičky prádla a teprve na jejich základě se rozhodnout. Značka sama o sobě neznamená nic, ani když se jedná třeba o výrobek společnosti Bosch. Podívejme se společně, jaké parametry to jsou.

Důležitou roli hraje energetická třída

Většinu z nás bude jistě zajímat především naše peněženka. Starost, aby se koupě vyplatila, je přirozeně rozhodující. Můžeme si tedy říct, že základním parametrem je pro nás v tomto ohledu energetická třída sušičky. Ty jsou odstupňovány od A po D, přičemž třída A má ještě několik stupňů v závislosti na počtu plus. Která z nich je pro vás, vzhledem ke své ceně, výhodnější?

Rovnou můžeme škrtnout naprosto neefektivní kategorie C a D. Pak už záleží na vás, jak často budete sušičku používat. Ty s označením A+++ budou mít velmi nízkou spotřebu, ale musíte počítat s tím, že se při její koupi plácnete přes kapsu. S ubývajícím počtem plus se pak bude poměr přibližovat, až se dostaneme do kategorie levných sušiček B, které však mají vysokou spotřebu. Pokud tedy očekáváte, že budete sušit prádlo i několikrát týdně, pak se vám rozhodně vyplatí větší počáteční investice, která se vám po čase vrátí v ušetřené energii. Naopak, pokud očekáváte malý provoz, nebudou vám vyšší náklady na elektřinu vadit.

Podrobněji se na informace o energetických třídách můžete podívat zde, na stránkách nejsusicky.cz, kde najdete na toto téma i několik příkladových výpočtů.

Hlučnost sušičky a její kapacita – jak rozhodují o provozu?

Ovšem cena není všechno, a z praktického hlediska vás jistě budou zajímat i další parametry. Tím zásadním je kapacita sušičky. Dobrá čísla se pohybují od sedmi kilogram prádla nahoru. To plně dostačuje pro průměrnou rodinu, všechno menší už je nedostatečné. Podobně důležitým údajem je pro většinu zákazníků i hlučnost sušičky, která by se měla pohybovat nejméně v průměru 65 dB, vyšší hodnoty pro vás mohou být nepříjemné. Hluk pak mohou snížit i některé technologie, jako je třeba AntiVibration Design.

Co bude zajímat zejména ty z vás, kdo chtějí sušičku umístit někam, kde bude na očích, je její vzhled. Ideální je, když se není celá sušička pouze z plastu, ale kombinuje i další materiály, jako je sklo nebo nerez. Zejména dvířka by měla být prosklená, abyste si mohli prádlo během cyklu zkontrolovat. Když už mluvíme o dveřích, měli byste se také podívat, na jaké straně jsou zavěšeny, a zda je možné jejich závěs změnit. Pokud ne, může se stát, že budete muset místnost trochu přeorganizovat, abyste mohli sušičku prádla pohodlně používat.

Ovládání a programy jsou základem práce se sušičkou

Pokud jde o ovládání sušičky, mělo by být dostatečně jednoduché a intuitivní, abyste nemuseli ovládací panel dlouho studovat. Ideální je, pokud na sušičce najdete LED displej s popisky programů, těžko můžete najít něco jednoduššího. Samotná práce s programy však vyžaduje i určitý cit a odhad na to, jaký bude nejvhodnější. Při výběru sušičky byste tedy i možným programům měli přikládat určitou pozornost.

Naprostým základem mezi programy jsou oddělená sušení pro bavlnu a syntetiku. Samozřejmostí by měla být i možnost odložení startu sušení. Ovšem některé sušičky nabízejí i specializované sušení vlny, rifloviny, nebo jemných látek košil či spodního prádla. Velkou výhodou je při sušení i přítomnost extra rychlého programu, který vám umožní usušení malého objemu prádla ve velmi krátkém čase. Další vychytávky, jako jsou programy načechrání nebo technologie BabyProtect (pro odstranění mikrobů z prádla), už jsou navíc a znamenají pro vás výraznou výhodu.

Kde sehnat informace o aktuálních modelech sušiček?

Ač je to smutné, ne vždy se můžete spolehnout na všechny informace, které vám o spotřebiči poskytne výrobce. Samozřejmě, ověřené značky sušiček, jako je Siemens nebo Bosch jsou léty prověřené a tedy i důvěryhodné, ovšem i přesto není na škodu projít si na internetu recenze sušiček prádla, které se testům sušiček věnují a prozradí vám pravdivě jejich výhody i nevýhody. To vám jednak usnadní výběr sušičky, a také si vytvoříte vlastní názor na to, jaké technologie a programy od ní očekáváte. Ve výsledku tedy můžete ušetřit peníze, které byste investovali do špatně vybraného modelu, a ještě se o zvoleném modelu dozvíte všechno dřív, než ho doma rozbalíte.