Věčná bitva – Android vs. iOS. Jaké bude skóre?

Často se říká, že kdo si jednou pořídí iPhone, už nikdy se nevrátí zpět k Androidu. Jsou ale i výjimky potvrzující pravidlo, které ten významný krok učiní a nelitují. Definovat, jaký ze dvou systémů je lepší, prostě dost dobře není možné. Je to jako se vším ostatním, každému vyhovuje něco jiného.

Můžeme se ale společně podívat na některé rysy, jimiž se odlišují. Podle toho si pak uděláte představu, která varianta by byla lepší pro vás.

Bezpečnost systému

Tady bez přemýšlení vedou telefony iPhone. Na výrobky z rodiny Apple se obecně vyskytuje méně virů, oproti Androidu je iOS daleko uzavřenějším systémem. Z hlediska zabezpečení se Apple velmi činí. Byl to on, kdo přinesl odemykání telefonu otiskem prstu a je to opět iPhone, u nějž se masově rozšířilo odemykání obrazovky obličejem.

Všechno ale má své mouchy, takže by bylo spravedlivé dodat, že i iPhone je zranitelný. Kvůli chybě v systému jednu dobu například stačilo poslat SMS zprávou jeden speciální znak z cizí abecedy a následně se restartoval telefon. Každopádně verdikt je jednoznačný: 1:0 pro iPhony.

Výkon

Tady se o tom, zda jsou lepší telefony Samsung a další s Androidem, nebo iPhony, rozhodnout nedá. Mobily s Androidem totiž bývají vybaveny špičkovým hardwarem, mnohajádrovými procesory a velkou pamětí RAM, takže běží svižně. Mobily s iOS nic takového nepotřebují. Systém je na ně lépe optimalizován a díky tomu zvládnou odpovídající výkon i s parametrově horším fyzickým vybavením, skóre za tuto kategorii je tedy 1:1.

Výběr parametrů a designu

I zde už nejspíš předem tušíte, kdo získá body. Apple sice nabízí čím dál více modelů, a tak si můžete vybrat namakaný telefon iPhone X nebo skromnější iPhone SE. Ve srovnání s mobily s Androidem je to ale stále téměř nic. Android je nejrozšířenějším mobilním operačním systémem a díky tomu, že jej používají hromady výrobců, máte opravdu bohaté spektrum výběru. Telefony Samsung jsou úplně jiné než telefony Sony a ty se zase vůbec nepodobají značce Xiaomi. Vzhled bývá rozdílný zvenku i zevnitř. K Androidu si výrobci přidávají různé své nadstavby. Takže 1:0 pro Android.

Celkový verdikt?

Nejasný – 2:2. Rozebrali jsme si pár kritérií, která lze nějakým způsobem srovnávat. Pak je tu ale hodně těch, jež porovnávat prostě nejde, ani kdybyste se rozkrájeli. Hardwarové vybavení je u každé značky individuální, podobně pojetí Androidu. Záleželo by také na tom, zda bychom si vybrali highendové telefony s Androidem nebo nižší cenovou kategorii. I Apple už sice pochopil, že není vůbec na škodu prodávat rovněž levnější variantu, a nabídl iPhone SE. Výběru Androidu se však nemůže ani zdaleka rovnat. Mobil s Androidem si vybere každý. Pokud tedy netouží po ikonickém jablíčku za desítky tisíc korun. Pak je volba naprosto jasná.