Usnadněte si práci s podzimní přípravou zahrady

Léto už je nenávratně pryč a se začínajícím podzimem přichází chladné, sychravé a deštivé počasí. Kromě vlezlé zimy, která nás nutí v domě začít topit, je potřeba připravit zahradu na zimu a s tím souvisí velké množství práce, která je v tomto čase nezbytná. Pomalu sklízíme plody naší práce, uskladňujeme či zpracováváme ovoce a zeleninu, a tak se záhonky postupně vyprazdňují. Před zimou můžeme sázet stromy, okrasné keře, trvalky, některé druhy kořenové zeleniny, česnek a sazenice jahod. Je také doba k úklidu zahrady, zazimování bazénu a úschovy některých hracích komponentů pro děti, jako jsou houpačky, skluzavky, domečky a hračky na pískoviště. Nezapomeňte také na dostatečné zásoby dřeva na zimu, k tomu se bude hodit elektrická nebo ruční pila.

Údržba záhonů a ochrana trávníku

Po sklizni záhonků vytřiďte veškerou zeleninu, kterou zpracujte. Uschlé, shnilé rostliny a plody vyhoďte na kompost. Pokud máte kultivátor nebo jen obyčejnou motyčku, je potřeba půdu v záhoncích dobře provzdušnit a připravit ji na novou výsadbu. Dobré je použít kompost nebo jiné hnojivo, aby půda získala nové živiny a minerály přes zimní období. Kromě plodin je třeba shrabat spadané listí ze stromů a keřů. Trávník posekejte a provzdušněte, nezapomeňte použít podzimní trávníkové hnojivo s vysokým obsahem draslíku, ochrání travní plochy před povětrnostními vlivy, namrzáním a napadáním houbovými chorobami.

Sázení stromů a prořezávání starých větví

Na podzim bychom měli ořezat všechny stromy. Zkraťte větve, které zasahují do koruny stromů, a tím tvarujte jejich přirozený růst. Díky tomu bude na ovoce svítit dostatek slunce a plody tak snadněji uzrají. S přebytečnými větvemi si poradí drtič větví. Na podzim je ideální doba pro výsadbu bobulovin, jako jsou angrešt, rybíz a maliník, a rovněž jádrovin, např. jabloň nebo hrušeň. Přes zimu získají potřebnou vláhu z půdy a lépe zakoření.

K práci na zahradě se vám bude hodit více užitečných pomocníků. Na stránkách www.jadal.cz je široký sortiment zboží, ze kterého si určitě vyberete.