Stres je mnohem nebezpečnější, než si myslíte

Někdo je ve stresu z nového prostředí, jiný z těžké zkoušky. Tělo v těchto situacích reaguje fyzicky, psychicky i emočně a je to pro něj náročné. Mnohé účinky, které má stres na náš organismus, navíc nejsou navenek nijak patrné.

Stres je normální součástí života. Občas je toho na vás hodně v práci, zůstanete trčet v zácpě před důležitým jednáním, nestíháte spát, musíte se starat o nemocné blízké apod. Všechno tohle jsou v podstatě malé stresy každodenního života. Když se ale nakumulují, mohou nevratně poškodit vaše zdraví. Mají na svědomí předčasné stárnutí, srdeční problémy i invaliditu.

Stres rozhodně není prospěšný

Někteří lidé se domnívají, že stres vede k lepší výkonnosti, ale to je pravda jen zřídkakdy. Výzkumy ukazují spíš opak – stres způsobuje pouze to, že člověk dělá další chyby.

Zapomínáte, kam jste si dali klíče, v obchodě nakoupíte polovinu toho, co jste potřebovali? Ano, i to může být projevem přílišného vystavení stresu. Ale jsou tu i dramatičtější dopady, ty zdravotní.

Zdravotní dopady stresu

Chronický stres oslabuje imunitu, a tak jste jeho vlivem náchylnější k nejrůznějším chorobám. Dokonce podporuje i taková vážná onemocnění, jako jsou rakovina či jaterní cirhóza. A to ani nemluvíme o duševních poruchách. I ty může dlouhodobý život ve stresu způsobovat.

Dále bylo prokázáno, že má určitou souvislost s onemocněním dásní, srdce a cév, zvyšuje vám krevní tlak. Nepřímo podrývá zdraví také obezitou. Kdo je ve stresu, má tendenci více jíst, zejména ženy se rády uklidňují čokoládou. A to organismu prostě moc nepřidá.

Problémem je i předčasné stárnutí. Stres způsobuje, že vám nerostou nové buňky, a tak se objevují vrásky, můžete mít problémy se zrakem apod.

Jde o celkovou kvalitu života

Kromě toho ovlivňuje i mnoho dalších věcí. Když jste ve stresu, nevycházíte dobře s partnerem, nemáte náladu na sex. Lidé pod tlakem rovněž nedokážou tolik ovládat své emoce, takže se častěji hádají – jak doma, tak v práci. Projevuje se to prostě na všech frontách.

Lze s tím něco dělat?

Samozřejmě! Většina lidí se sice vymlouvá, že stres je taková civilizační choroba dnešní doby, nicméně bránit se může každý. Úplně odstranit stresové situace asi není zcela možné, ale můžete aspoň zkusit být víc v klidu. Pomohou vám k tomu třeba bylinky.

V lékárnách a na internetu lze zakoupit různé uklidňující čaje a jiné bylinné přípravky. Například kapsle ANTISTRES Naturvita, které lze zakoupit v e-shopu Gigalekarna.cz, obsahují extrakty z kozlíku lékařského, rozchodnice růžové a vitánie snodárné. Kombinace těchto bylinek vás zklidní a přispěje k dobrému spánku.

Stresu se však zbavíte i bez doplňků stravy. Možná se to těžko řekne, ale důležité je najít si pravidelně čas jen na sebe. Přečtěte si knížku, sportujte nebo se věnujte čemukoliv, co vás baví. Relaxujte a nenechte se jen tak něčím vykolejit.

Facebookové komentáře

Přidat komentář