Stavební pouzdro: Prvek, který doma šetří místo a má i další přednosti

V malém bytě je vždy snaha hledat způsob, jak ušetřit místo. Podařit se to může třeba umístěním vestavěného nábytku, zejména skříní, dále pak také rozkládací pohovkou, případně i různými stavebními úpravami. Účinným řešením je použití stavebního pouzdra pro interiérové dveře.

V malých bytech klasické dveře spíše překážejí

Ti z vás, kteří bydlí v bytě o několika málo desítkách čtverečních metrů, si jistě snadno představí, jak je obtížné vměstnat veškerý nábytek do pokojů, aby v nich zůstal dostatek prostoru pro volný pohyb. O to smutnější je, když část místnosti musí zůstat volná, protože je potřeba počítat s otevíráním dveří. A právě tuto část pokoje budete moci využít v okamžiku, kdy klasické křídlové dveře vyměníte za posuvné.

Posuvné dveře jsou optimální právě pro malé byty, hodí se ale samozřejmě i do větších bytových jednotek, kde není nedostatek místa tak velkým problémem. V zásadě se dají zvolit buď dveře, které se po kolejnici otevírají podél stěny, další variantou jsou pak dveře do pouzdra. V jejich případě dochází při otevírání k zasunutí do stavebního pouzdra, které je zabudované přímo ve stěně. Tato varianta je z hlediska úspory místa nejpraktičtější, ale je nutné brát v potaz, že se musí provést určité stavební úpravy, na rozdíl od první zmiňované varianty, kdy je instalace velmi jednoduchá.

Stavební pouzdra dokážou ušetřit až několik metrů čtverečních. Pro jedny dveře se uvádí úspora až 2 m2. Pokud tak dnes máte doma 4 klasické křídlové dveře, vychází náhrada za posuvné varianty až na 8 m2, což už není nezanedbatelný prostor.

Jak vytvořit stavební pouzdro?

Pouzdra pro posuvné dveře se montují přímo do zdi. Proto je dobré na ně myslet už při samotném projektování a výstavbě bytu. Máte-li starší byt, kde na tuto možnost projektanti vůbec nemysleli, musí dojít ke stavební úpravě. Konkrétně je zapotřebí vybourat část příčky a místo ní instalovat stavební pouzdro.

Na úpravu si budete muset nejspíše pozvat stavební firmu, jde totiž o docela složitý postup, který bych méně zkušeným kutilům příliš nedoporučoval.

Vzhled pouzder

Pouzdra pro posuvné dveře lze dělit na jednokřídlá a dvoukřídlá. V případě malého bytu je vhodnější zvolit jednokřídlé varianty. U dvoukřídlých si pak můžete vybrat, zda se dveře budou otevírat do obou stran, nebo budou zajíždět obě křídla do jedné strany. V tom případě pak stačí jediné pouzdro.

Možnosti z hlediska designu a vylepšení

Posuvné interiérové dveře do pouzdra jsou stále oblíbenější variantou. Dříve byly spíše známkou luxusu, dnes se dají pořídit velmi levně, takže si je může dovolit i méně movitý majitel.

Samotná pouzdra mohou být obohacená o přídavné prvky, jako jsou automatické dojezdy a brzdy, které chrání dveře při prudkém otevření, aby nedošlo k jejich poškození či vysypání skla. Při určité technické úpravě je přímo k pouzdru možné zabudovat osvětlení atd.

Shrnutí a cena

Nejpádnějším důvodem pro užití posuvných dveří a stavebního pouzdra je tedy úspora místa v řádech jednotek metrů čtverečních.

Dále jde o zatraktivnění interiéru domácnosti. Instalace stavebních pouzder může zvýšit cenu nemovitosti, což je praktické tehdy, pokud přemýšlíte o následném pronájmu či prodeji bytu.

Předností posuvných dveří do pouzder je také minimální hlučnost. Zároveň se ovládají snadněji nežli klasické křídlové dveře. Bez námahy je dokážou otevřít i malé děti či senioři, kteří mají zhoršenou pohyblivost.

Pokud jde o cenu, nejsou interiérové dveře v posuvné verzi a stavební pouzdra nijak zásadně dražší nežli běžné křídlové dveře. Zvolíte-li kupříkladu stavební pouzdra pro posuvné dveře značky Eclisse, dají se pořídit už od zhruba 6.000 Kč.