Jak vybrat správná alu kola?

Abyste vybrali ta správná litá kola, která vám budou pasovat na auto, je potřeba sledovat několik kritérií. V první řadě se podívejte do velkého technického průkazu (TP), kde výrobce uvádí velikosti a parametry kol, která jsou vhodná k použití na konkrétním modelu vozidla.

Nemusíte ale zoufat ani v případě, že byste si rádi pořídili jiná kola než ta doporučená výrobcem a zapsaná v TP. Pro každý vůz je schváleno více typů litých kol. V případě výběru takového typu je potřeba si od prodejce nechat vystavit typový list, se kterým vám na úřadě provedou zápis alternativního rozměru kol do technického průkazu. Pokud byste ale chtěli používat tyto kola bez zápisu do TP, vystavujete se riziku pokuty od policie.

Alu kola jsou designovým doplňkem a vhodně zvolený typ dodá vozidlu šmrnc.

Jaké parametry tedy sledovat?

Především šířku a průměr ráfku. Obě hodnoty se uvádí v palcích a jsou uvedeny v TP. Průměr alu kola musí být stejný jako průměr pneumatiky. Dalším důležitým parametrem je počet děr na šrouby a jejich rozteč. Obvykle to bývá 4 nebo 5 děr na upevnění kola a zmíněná rozteč značí průměr kružnice protínající středy těchto děr. Každá značka vozu to ale má jinak. Zkratka ET označuje zális v milimetrech a tento údaj znamená, jak hluboko bude kolo schované v blatníku. Čím nižší číslo za písmeny ET bude, tím více bude pneumatika koukat ven.

Abyste si dokázali vybrat správné hliníkové disky, měli byste vědět, jak přečíst hodnoty u nich uváděné. Ukážeme si to na modelovém příkladu kola s hodnotami 7×16 5×112 ET45.

● šířka ráfku je 7 palců (1 palec = 2,54 cm)

● průměr ráfku je 16 palců

● hliníkový disk má 5 děr na šrouby na roztečné kružnici o průměru 112 mm

● zális je 45 mm

V mnoha případech vám také pomohou konfigurátory, kde si všechny tyto údaje nastavíte třeba podle hodnot z technického průkazu a zobrazí se vám seznam vhodných kol. Lze vybírat i podle značky, modelu a roku výroby vozidla. Pak už zbývá pouze zajet do pneuservisu, kde vám na disky obují pneumatiky, a s novými koly vyrazit na pořádnou projížďku.

Zdroj foto: Pexels.com