Slovník cizích slov – užitečný pomocník komunikace

I přes nejmodernější komunikační prostředky si lidé nerozumí. Právě moderní technologie údajně mají negativní vliv na naše komunikační dovednosti. Ať je to jakkoli, jisté je, že slovní zásoba každého z nás je omezená. Kvůli tomu, že neznáme význam slov, nám pak uniká význam celého sdělení. Přitom nikdy nemůžeme vědět, co znamená každé slovo, na které narazíme. Vždy však můžeme využít slovník cizích slov, který nám význam daného slova osvětlí.

Co to znamená?

Čeština má okolo třista tisíc slovních kořenů. Slovní zásoba průměrného Čecha je přitom asi pět tisíc slov. Rozšířit si slovní zásobu je mnohem složitější než občas využít slovník cizích slov. Jde o praktický výkladový slovník, který je navíc dostupný online.

Zejména studenti se často setkávají s výrazy, které slyší v životě prvně. S využitím slovníku cizích slov se pak nemusí zapotit, když je někdo požádá, aby napsali anotaci. Ovšem i jedinci, kteří už školu dávno absolvovali, se občas zarazí, když jim někdo se smíchem řekne, že jeho sdělení byla pouze metafora.

Chcete vypadat chytřejší?

Slovní zásoba z velké části odráží kulturní a sociální prostředí člověka. Ovlivňují ji také vzdělání, odbornost a zkušenosti. Člověk s větší slovní zásobou má větší rozhled a také tak působí na druhé. Pokud chcete vylepšit svůj obraz v očích jiných, nahlédněte občas do výkladového slovníku, nejenom kvůli tomu, abyste zjistili, co znamená konkrétní slovo. Zkuste v něm objevovat nová slova, která se stanou součástí vaší slovní zásoby. Je to jednoduchý způsob, jak vypadat chytřejší. Nakonec opravdu budete chytřejší o několik nových slov. Kolik? To už je na vás.

A ještě jeden tip!

Zapátrejte po významu slov, která běžně užíváte, ale zamyslíte-li se, vlastně neznáte jejich pravý význam.

Není takový slovník cizích slov nakonec super parťák do života? Jistě vám v životě a komunikaci jako správný parťák pomůže, nenechá vás na holičkách.

Facebookové komentáře

Přidat komentář