Přeskočit na obsah
Domů » AUTO MOTO » Sjednejte si to nejvýhodnější povinné ručení. Co vzít v potaz?

Sjednejte si to nejvýhodnější povinné ručení. Co vzít v potaz?

S pořízením auta jdou v ruku v ruce mnohé povinnosti. Jednou z nich je i uzavření povinného ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jak si vybrat to pravé a na jaké parametry se zaměřit?

Povinné ručení ve zkratce

Často skloňované povinné ručení by měl znát každý, kdo je vlastníkem vozidla. Jedná se totiž o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích a všechna vozidla jej musí uzavřené ze zákona. Jsou z něj totiž hrazeny škody, které vozidlo způsobí třetím osobám, a to na zdraví i majetku. Povinné ručení vám sjedná pojišťovna, které platíte pravidelné pojistné. Jeho výše se odvíjí od nejrůznějších parametrů, které jsou individuální:

Dle parametrů pojištěného vozidla

 • výkon vozidla
 • druh vozidla
 • objem motoru
 • stáří vozidla
 • použití vozidla

Dle parametrů týkající se pojistníka

 • typ klienta (fyzická osoba, podnikatel, právnická osoba)
 • věk pojistníka
 • místo bydliště

Další parametry

 • frekvence placení
 • počet měsíců bez nehody
 • typ pojistného dle pojišťovny

Vlastník, pojistník, provozovatel – kdo platí?

Kdo vlastně platí povinné ručení? Pojistník, vlastník vozidla nebo jeho provozovatel? Smlouvu o povinném ručení platí a podepisuje pojistník. Může být vlastníkem i provozovatelem vozidla, ale nemusí. Česká legislativa totiž povoluje, aby byla pojistníkem auta i jiná osoba než  provozovatel či majitel vozidla.

Vlastník je vždy zapsaný v technickém průkazu vozidla. Provozovatel pak může být třetí osoba, která vozidlem disponuje a obvykle bývá zapsaná v malém technickém průkazu.

Může se tedy jednat o tři různé osoby anebo jednu a tu samou. Zodpovědnost za povinné ručení však má vždy pojistník, ať už je to vlastník/provozovatel vozidla či nikoliv.

Připojištění k povinnému ručení

Je dobré myslet i na rozsah pojistného krytí. Kromě základního pojištění si k balíčku můžete sjednat i doplňkové připojištění. To se může vztahovat na skla vozidla, pojištění pro střet se zvěří, připojištění zavazadel nebo odtah vozidla či náhradní ubytování pro posádku vozidla. Záleží na tom, jak je vozidlo provozováno a jaká případná rizika vás mohou po cestě potkat.

Nabízený rozsah pojistného krytí, které lze sjednat navíc: 

 • pojištění předního skla
 • pojištění rizika srážky se zvěří
 • asistenční služby
 • pojištění poškození vozidla přírodním živlem

Na co si dát při sjednání povinného ručení pozor

Jak už to tak bývá se vším, kdo je připraven, není překvapen. Zjišťujte si informace o nejrůznějších povinných ručeních dle pojišťoven, čtěte recenze a zkušenosti, informuje se ale i o rozsahu asistenčních služeb. Nepodceňujte ani limity pojistného plnění. Pokud chcete ještě další doplňkové informace, volejte na klientské linky pojišťoven nebo srovnávačů pojištění, kde vám poskytnou více informací.

Jak ušetřit na povinném ručené?

Cena se odvíjí také od plusových bodů (tzv. bonusů), které získáte za jízdy bez nehod. Bonusy se sčítají podle odježděných měsíců. Ušetřit můžete i volbou frekvence pojistného. Roční platby vás vyjdou levněji než platby čtvrtletní nebo pololetní.

Jak si vybrat nejlepší povinné ručení sobě na míru?

Naštěstí dnes si můžete výběr povinného ručení usnadnit pomocí srovnání povinného ručení. Například srovnávač pojištění Yespojisteni.cz vám po zadání základních údajů nabídne srovnání nabídek jednotlivých pojišťoven, vy si tak budete moci vybrat takové, které vám bude nejvíce vyhovovat. Ačkoliv si jej samozřejmě můžete sjednat v autobazaru nebo autosalonu, díky srovnávači budete mít k dispozici nabídky z nejrůznějších pojišťoven. Poté si jej velmi snadno můžete sjednat on-line.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *