Jak si vyřídit vízum do Ruska?

Rozhodli jste se cestovat do země Vladimira Putina, tedy největší země světa, kde můžete vidět nejenom mnoho přírodních krás, ale také spousty kulturních památek a zajímavostí? Pak se musíte připravit na mírné peripetie se získáváním víza pro cestování. Pojďme se společně podívat na to, co musíte absolvovat před návštěvou Ruska.

Vízum do Ruska a jeho typy

Prvním krokem, který by každý z návštěvníků Ruska měl absolvovat, je výběr vhodného druhu víza. Do Ruska můžete vybírat z následujících typů víz:

  1. Turistické nebo turistické skupinové
  2. Soukromé neboli návštěvní
  3. Studijní
  4. Pracovní
  5. Tranzitní

Poté, co si zvolíte vízum, které je pro Vaši cestu vhodné, budete muset absolvovat jednu z byrokraticky složitějších cest k jeho získání.

Kde najdete konzuláty?

Ruské konzuláty můžete navštívit ve třech českých městech, v Praze, v Brně nebo Karlových Varech. Na všech třech místech Vám rádi pomohou vízum vyřídit. Důležitá je informace, že o cestovní povolení do Ruska byste měli žádat nejdéle tři měsíce před cestou. Dříve vám vízum vystaveno nebude.

Co je třeba k vyřízení víza?

Pro vyřízení víza budete potřebovat hned několik maličkostí:
1. Místo ubytování – postačí i rezervace, kterou uvedete do turistického voucheru.
2. Cestovní pas – jeho platnost musí být delší než půl roku po návratu z Ruska.
3. Zvací dopis / turistický voucher – ten Vám vystaví cestovní kancelář, nebo si jej můžete vyřídit online.
4. Potvrzení o cestovním pojištění – nutností je zajistit si potvrzení v angličtině nebo ruštině o tom, že je toto pojištění platné na území Ruské federace.
5. Osobní údaje – postačí kopie dvojstránky pasu s osobními údaji.
6. Vízová anketa – vyplňte ji co nejpřesněji. Uveďte města, která navštívíte, číslo turistického voucheru atp.
7. Žádost o vízum – vytiskněte žádost o vízum do Ruska, podepište ji a doplňte datum.
8. Pasová fotografie – připravte si co nejnovější pasovou fotografii.

Den Dé – schůzka a vyzvednutí víza

Pokud máte vše připraveno, vyčkejte na termín schůzky. Před schůzkou se připravte na kontrolu, která probíhá průchodem skrze bezpečnostní rám. Po přistoupení k okénku předložte veškeré dokumenty spolu s cestovním pasem. Poté zaplaťte vízový poplatek a nezapomeňte si uschovat stvrzenku. Po uplynutí deseti dnů si můžete Vy nebo někdo z Vaší rodiny vízum vyzvednout přímo na ambasádě.

Pokud si zařizováním víza nejste jistí, vždy je lepší oslovit agenturu, která se touto problematikou zabývá. Vyhnete se zbytečnému zamítnutí žádosti a opětovné návštěvě ruského konzulátu.

Facebookové komentáře

Přidat komentář