Domů » AUTO MOTO » Jak si užít letní cestování v autě

Jak si užít letní cestování v autě

Pro někoho se může zdát letní cestování v autě nepříjemným způsobem dopravy, ale pokud má vaše auto klimatizaci, případně plně funguje otevírání oken, cestu autem si můžete užít i v létě. Inspirujte se radami, jak si výlet nebo letní dovolenou zpříjemnit.

Zkontrolujte technický stav auta

Jednou z nejdůležitějších součástí péče o auto je kontrola technického stavu. Před delší jízdou určitě zkontrolujte, zda máte dostatek benzínu nebo nafty, zajímejte se, zda vám fungují stěrače, svítí světla, případně, zda není v autě slyšet nějaký zvláštní zvuk, který by mohl značit závažnější problém. Zkontrolujte také kapaliny, tedy motorový olej a vodu v chladiči.

Pozor na hloubku dezénu pneumatik

V létě je samozřejmostí, že máte přezuté letní pneumatiky. Zajímejte se také o hloubku dezénu pneumatik, pokud by byly vaše pneu už ojeté, tak byste mohli mít problém nejen se zákonem, ale také na silnici, kde by vaše auto bylo nebezpečné vám i okolí. Po přezutí pneumatik a ideálně ještě navíc jednou ročně navštivte také geometrii kol a nechte auto seřídit.

Povinná i nepovinná výbava v autě

Nezapomínejte na povinnou výbavu, kam rozhodně patří výstražný trojúhelník, náhradní žárovky, platná lékárnička a další. Do nepovinné výbavy se řadí například kanystr s čistou vodou, deka, baterka, případně nářadí pro případ nouze a rychlé opravy na autě, které zvládnete i sami.

Klimatizace na vhodnou teplotu

Aby pro vás bylo cestování v létě příjemné, využívejte klimatizaci. Myslete však na to, že byste neměli své tělo vystavit teplotnímu šoku. Nastavte si klimatizaci tak, aby byla teplota nižší maximálně o pět stupňů než je venku a klidně ji před zastavením auta vypněte a pomalu přecházejte do vyšší teploty.

Chytře otevřená okna

Nemějte okna otevřená dokořán a po celou dobu jízdy. Mohla by vás z nich bolet hlava a dokonce i uši. Otevřete okna jen napůl nebo využijte možnost otevřít okno u spolujezdce, pokud jedete v autě sami. Následně otvírejte okna do úhlopříčky tak, aby vám nefoukalo přímo za krk.

Možnosti ochlazení při cestování

Cestovat můžete s mokrým ručníkem za krkem, myslete však na to, že pokud na vás bude foukat, tak se můžete nachladit. Vyzkoušejte také láhev s ostřikovačem a osvěžte se vlažnou vodou. Pokud je vám opravdu velké horko, zastavte na čerpací stanici a namočte si ruce do vlažné vody po lokty, odměnou vám bude rychlé ochlazení, které chvíli vydrží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *