Jak se nastálo zbavit vlhkosti v domě?

Kvalita bydlení výrazně ovlivňuje naše zdraví. Pokud nechcete trpět zdravotními obtížemi, je nutné dbát nejen na dobrou životosprávu, ale rovněž i na to, aby se ve vaší domácnosti nevyskytovala přílišná vlhkost. Existuje několik způsobů, jak se jí zbavíte nadobro, a to pomocí kvalitní sanace zdiva.

Proč přistoupit k odborné sanaci?

Vlhké zdi v domě mohou způsobit nejednu zdravotní komplikaci jeho obyvatelům. Pokud tento problém bagatelizujete, snadno se může stát, že po pár letech bydlení ve zhoršených podmínkách začnete pociťovat dýchací potíže. Vlhkost přispívá k tvorbě plísní, což následně vyvolává i alergické reakce.

Nejen zdravotní hledisko je ale jediným důvodem, proč by se v případě zjištění nadměrné vlhkosti měla provést odborná sanace zdiva. Jde i o životnost stavby a kvalitu bydlení. Vlhké zdi přispívají k rychlejšímu úpadku objektu, a tím pádem i ke snížení jeho kupní ceny. To pro vás začne být problémem v okamžiku, kdy se rozhodnete dům prodat.

Jaké jsou možnosti?

Odborníci v současné době nabízejí 3 základní způsoby, jak se přílišné vlhkosti zbavit. První možností je chemická injektáž, která se ale nepoužívá příliš často. Kromě jiného i z toho důvodu, že je finančně nákladná. Efektivní je podřezání zdiva. Provádí se klasicky řetězovou pilou, alternativou je pak použití lanové diamantové pily.

V obou případech řemeslníci nahrazují staré izolační prvky, díky čemuž se zabrání následnému pronikání vlhkosti od země. Jde o poměrně sofistikovanou pracovní činnost, takže je skutečně nutné si pozvat zkušenou firmu. Účinnější ze dvou variant podřezání zdiva je použití diamantového lana. Hodí se navíc na všechny druhy zdí, zatímco řetězovou pilou se podřezávají jen cihlové zdi.

Sanace zdiva není jediným řešením, jak zamezit vlhkosti v domě. Využít lze například i různé vysoušeče, a to přímo v jednotlivých místnostech, zejména v nižších patrech domu, kde je problém se zvýšenou vlhkostí největší. V neposlední řadě pak pomáhá i pravidelné a důkladné větrání objektu.