Roboty používá přes 24 000 výrobních prostředí

Moderní technologie nám pomáhají ve všech možných i nemožných životních situacích. Spojují nás s našimi blízkými, umožňují nám cestovat nebo třeba zapnout si doma topení už ve chvíli, kdy teprve vyjíždíme z práce. A jednou z oblastí, kterou technologie současné doby mění opravdu hodně, je bezpochyby výroba. Častokrát se mluví dokonce o další průmyslové revoluci či Průmyslu 4.0. Ať už tomu ale říkáte jakkoliv, jedno je jisté. Nebavíme se o žádné hudbě budoucnosti, roboti se používají naprosto běžně.

Nejspíš byste se divili, kolik firem využívá sílu, přesnost, rychlost a neúnavnost robotů. Například firma Orkla foods je používá pro balení a paletizaci, Paradigm electronics pro leštění, Continental pro obsluhu strojů. Za lidi dělají především nezáživnou rutinní práci, která nevyžaduje nic víc než počáteční nadefinování chování. Robot se naprogramuje a pak už jen provádí svou práci.

Lidí je málo, roboti vydrží více

Možná se vám vybavují scénáře z katastrofických sci-fi filmů, kde roboti plně nahradili člověka a připravili spoustu lidí o práci. Do tohoto stavu máme ještě hodně daleko, v současné době je situace spíše opačná – roboti nahrazují lidské pracovníky, jichž je nedostatek. Zaměstnavatelé sice musí obětovat počáteční částku na jejich pořízení, nicméně ta se jim ve finále vrátí. Průmyslové roboty dokáží pracovat dlouhé roky. Nebývají nemocní, nemůže se jim stát pracovní úraz, nemívají špatnou náladu, jsou ochotní zabrat i o víkendu, když je to potřeba, pracují vždy přesně a konstantní rychlostí bez ohledu na míru únavy.

Automatizace je správnou cestou i pro menší podniky

Mohlo by se zdát, že roboti jsou možným řešením spíš pro velké firmy, avšak pravda je jinde. Vyplatí se i menším a středním podnikům. Samozřejmě záleží na tom, čím se společnost zabývá a co od robota očekává, nicméně někteří výrobci myslí předně právě na menší firmy.

Mezi takové se řadí například dánská společnost Universal Robots, která působí i na českém trhu. Nabízí cenově přístupné a snadno programovatelné spolupracující roboty, jež nazývá coboti. Jsou to v podstatě šestiosá ramena s otáčením všech kloubů o 360 °, rozsahem 500 mm a manipulačním zatížením 3 kg.

Coboti a roboti obecně patří k novým technologiím. Vždyť i první robot společnosti Universal Robots je starý teprve 10 let. V roce 2008 vznikl model UR5, který se prodával zejména v Dánsku a Německu. Dnes už má firma pobočky po celém světě a její výrobky distribuují i stovky smluvních prodejců. V současné době se prodávají zejména nejnovější modely řady e-Series. Zájem o ně mají především společnosti zabývající se potravinářstvím, zemědělstvím, nábytkem, elektronikou, kovovýrobou, automobilovým průmyslem, vědou, výzkumem, farmaceutickým či chemickým průmyslem. Jak vidíte, využití je doopravdy široké. Cobot totiž dělá přesně to, co mu sdělíte, není nachystán k žádnému konkrétnímu účelu.

Klíčem k rozšíření robotů je snadné ovládání

Universal Robots se snaží cílit na střední a menší podniky, a proto se snaží zabránit tomu, kvůli čemu si takové firmy roboty nechtějí pořizovat. Nabízí dobrou cenu a také snadné programování. Poskytuje unikátní systém a vývojářský program vhodný pro vytvoření všech možných aplikací, které vám jen přijdou na mysl. Pořádá rovněž on-line školení.

Dále boří mýty a ukazuje, že spousta dojmů o průmyslových robotech není vůbec založených na pravdě. S coboty e-Series od Universal Robots poznáte, že roboti mohou být naprosto tišší, lidem nejsou nijak nebezpečné, neberou příliš energie a není je třeba vůbec kontrolovat.

Nevěříte? Více podrobností najdete přímo na českém webu universal-robots.com. Můžete si zde přečíst i to, které světově známé firmy jejich coboty využívají, a prohlédnout si případové studie.