Domů » PS5 vs. Xbox Series X: Kdo vyhraje souboj herních konzolí?

PS5 vs. Xbox Series X: Kdo vyhraje souboj herních konzolí?

Xbox Series X

Souboj PS5 a Xbox Series X je nelítostný. Obě herní konzole nabízí rozlišení až 8K, vysokou snímkovou frekvenci, výkonné procesory a rychlé SSD disky. Souboj těchto dvou strojů je tedy velice těsný, a proto vám v následujících řádcích prozradíme, v čem vyniká PlayStation 5 a v čem naopak Xbox Series S.

Samozřejmě, jedna věc jsou čísla uvedená na papíře, ovšem druhou stranou mince je skutečný výkon. Xbox Series X má výkonnější hardware, a to jak z hlediska GPU, tak i SSD.

Design

Co se týče vzhledu, PlayStation 4 vypadá oproti svému nástupci trochu jinak, přičemž dostal vskutku líbivý kabát. Záleží však na tom, co se vám líbí. Zatímco někomu se po designové stránce zamlouvá spíše Xbox Series X, jinému asymetrický tvar PS5.

Výkon

Srdcem nových generací je CPU (Central Processing Unit) a GPU (Graphics Processing Unit). Pokud je CPU mozkem zpracovávajícím interní výpočty, pak GPU je srdcem, které slouží k vykreslování grafiky a rozšiřuje funkčnost procesoru přerozdělováním toku dat. GPU a CPU musí pracovat v souladu, a tím pádem jsou herní konzole schopné dosáhnout realističtějšího zobrazení a podobných funkcí, jako je ray-tracing. Jak Sony, tak i Microsoft se v tomto směru rozhodly opět spojit s technologickou společností AMD.

Jak si vede PS5 vs. Xbox v oblasti SSD disku? SSD umožňuje mnohem rychlejší načítání, což poznáte i na samotném hraní her. Xbox Series X podporuje na rozdíl od předchůdce Xbox One technologii Xbox Velocity Architecture, která slouží k rychlejšímu načítání a umožňuje přepínání mezi několika hrami s rychlým obnovením.

Závěr

PlayStation 5 má čip Ryzen třetí generace a co se týče grafického procesoru, tak se jedná o silně upravenou variantu Radeonu Navi od AMD, která dokáže simulovat 3D zvuk a podporuje ray-tracing. Uvnitř konzole je 16 GB GDDR6 RAM a 825GB SSD disk s rychlostí 5,5 GB za sekundu.

Xbox Series X má osmijádrový procesor Zen 2 a taktovací frekvenci 3,8 GHz. Grafický procesor podporuje hardwarově akcelerovaný ray-tracing v reálném čase, což vede k nádherným vizuálním efektům. Konzole je vybavena 16 GB GDDR6 RAM s 1TB diskem SSD, který pracuje rychlostí 2,4 GB za sekundu.

Není možné jednoznačně říct, která z herních konzolí je nejlepší, protože každý model má něco do sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *