Proč je důležitý pravidelný servis vozu?

Na světě neexistuje stroj, který by mohl fungovat sám od sebe až do nekonečna. Výjimkou nejsou ani naše auta, pro která by měl být pravidelný servis věcí naprosto samozřejmou. Bohužel však stále existuje celá řada lidí, kteří pravidelnou údržbu zanedbávají. Kromě toho, že je tato nedbalost může stát nemalé prostředky v podobě zvýšené spotřeby nebo investic do oprav, kterým šlo snadno předejít, mohou ohrozit bezpečnost svoji, své rodiny a ostatních účastníků silničního provozu. V následujícím textu je uvedeno několik příkladů, které demonstrují potřebu důsledných pravidelných kontrol vašeho vozu a jeho údržby.

Výměna kol a vyvažování

Výměna kol je typickým příkladem úkonu, kvůli kterému je v případě, že máte dvě sady kol na discích, zdánlivě zbytečné zajíždět do servisu. Zdání však klame. V případě, že majitel vozu nenechá kola vyvážit, může časem dojít k přenosu vibrací do volantu, většímu namáhání podvozku a v konečném důsledku k jeho poškození nebo alespoň ke zhoršení jízdních vlastností, zvýšení spotřeby a snížení bezpečnosti. A zdaleka to neplatí jen pro extrémně namáhaná SUV auta.

Brzdy a brzdové destičky

Správná funkce brzd je pro bezpečnost jízdy zásadní. Je to právě pravidelný servis, který může pomoci odhalit problém, který by se jinak mohl v blízké či středně vzdálené budoucnosti stát příčinou závažné nehody. Opravdu chcete něco takového riskovat u vašeho rodinného vozu, ve kterém vozíte svoje blízké?

Řídící jednotky a jejich kontrola

I řídící jednotka, která nám mimo jiné poskytuje informace o závadách, potřebuje kontrolu. Sériová diagnostika v profesionálním servisu má potenciál odhalit např. vadná čidla a snímače, čímž pomáhá předejít mnoha dalším problémům.

Ať již máte jakýkoliv vůz, dopřejte mu pravidelný servis. Rodinná auta, SUV, crossovery… potřebují jej všechny. Odhalením malé závady dnes se vyhnete velké závadě zítra!