Proč je důležité používat odvlhčovač vzduchu v muzeu

Přemýšlíte nad tím, jak účinně a rychle bojovat s vlhkostí? Ať už se jedná o uskladněné dokumenty, cenné artefakty nebo historické předměty, například v galerii nebo v muzeu, tak skvělým pomocníkem může být odvlhčovač vzduchu. Zjistěte, jak vám může pomoct a jak vlastně funguje.

K čemu odvlhčovač slouží

Odvlhčovač vzduchu je chytrým pomocníkem, který se hodí nejen do domácnosti, průmyslových prostor a skladů, ale také do kulturních institucí, kterými jsou například galerie, knihovny a muzea. Odvlhčovač vysouší vzduch a eliminuje tak nepříjemnou a škodlivou vlhkost. Zabraňuje vzniku plísní a šíření bakterií a snižováním vlhkosti vzduchu pomáhá udržet ideální a neměnné klimatické podmínky.

Jak správně vybrat

Při výběru odvlhčovače se vždy zajímejte o prostory, které chcete odvlhčit. Pokud vybíráte odvlhčovač vzduchu do větších prostor, kde se bude používat například ve více místnostech, tak vyberte přenosný přístroj, který má kolečka a pohodlně jej můžete přemisťovat. Mobilní odvlhčovače vzduchu mají nejen funkční stránku, ale také vás bude bavit jejich design. Takový přístroj je pak navíc zajímavým doplňkem.

Jak vytvořit ideální podmínky

Nebojte se použití například i v kostele, kde je vlhkost vzduchu zapříčiněná stářím budovy a takřka nemožností toto místo vytopit. Kromě použití v kostele je samozřejmostí použití v knihovnách, v muzeu nebo v galerii. Odvlhčovač vzduchu vytváří ideální podmínky pro uchovávání také archeologických vykopávek, uměleckých děl a dalších pokladů, které by neměly být znehodnoceny.

Uchování dokumentů

Dokumentům v papírové podobě nejvíce škodí velká vlhkost a také časté změny teplot a celkově klimatických podmínek. Použitím kvalitního odvlhčovače stanovíte správnou teplotu a vlhkost, která by se měla pohybovat okolo 50%. V obchodech s domácími potřebami můžete koupit také speciální teploměr, který vám vlhkost v místnosti rychle a jednoduše změří.

První pomoc pro staré budovy

Vlhkostí nejvíce trpí staré budovy, kde není možné využít vzduchotechnický systém. Patří sem zmíněné kostely, dále pak chrámy, staré budovy muzeí a galerií. Nejvíce jsou pak zasaženy suterény a podzemní podlaží. Zde se často nachází sklady a archivy, a proto je velmi důležité tento prostor zbavit vlhkosti.

Archivace v muzeu a v knihovnách

V muzeu nebo v knihovnách škodí vysoká vlhkost snad nejvíce. Má za následek vyblednutí barev, rozklad pergamenu a papyrusu a ničí také organický materiál. Například dřevo, papír, slonovou kost nebo přírodní vlákna. Odvlhčovač vzduchu těmto nepříjemným vlivům zabraňuje a pomáhá udržovat správnou teplotu i vlhkost.

Facebookové komentáře

Přidat komentář